Piękna pogoda, krótkie noce i wyczekiwane wakacje. W ciepłe dni coraz częściej myślimy o tym, by wyrwać się na chwilę z codzienności. Zaplanowaliście już letnie przygody? Specjalnie dla osób, które zdecydowały się na podróż, przygotowaliśmy cykl „Wakacyjny niezbędnik”. Znajdziecie w nim zbiór praktycznych porad, jak wybrać turystyczny sprzęt AGD. W części pierwszej podpowiadamy, jakie żelazko turystyczne spakować do walizki.

jakie żelazko turystyczne wybrać

Stawiajmy na wygodę

Żelazko, z którego korzystamy w domowych warunkach, niekoniecznie sprawdzi się podczas wyjazdu. Dodatkowe funkcje poprawiają, co prawda, efektywność podczas codziennego prasowania, ale jednocześnie zwiększają wagę i rozmiar urządzenia. A przecież, pakując walizkę na wyjazd, chcemy, by była ona jak najlżejsza. W takiej sytuacji przyda się żelazko turystyczne. Mniejsze żelazko oznacza mniejszą moc, przez co odzież nie będzie wyglądała tak, jak po użyciu standardowego żelazka. Podczas wyjazdów bywa jednak, że żelazko turystyczne to jedyna dostępna opcja. Jakie funkcje powinno ono posiadać, by nie sprawiało kłopotu podczas podróży?

Więcej o klasycznych żelazkach przeczytasz naszym poradniku Jakie żelazko wybrać?.

Składany uchwyt

Bagaż podręczny w samolocie ma ograniczoną pojemność, dlatego każdy centymetr przestrzeni w walizce jest na wagę złota. Żelazka turystyczne to niewielkie urządzenia różniące się od siebie pod kątem budowy. Kompaktowym rozwiązaniem jest model ze składaną rączką, która pozwala zmniejszyć rozmiar sprzętu. Do dyspozycji mamy również żelazka turystyczne z odłączanym uchwytem. Rozmontowane części łatwiej schowasz w mniejszych przegródkach.

Przełącznik napięcia

Zastanawiając się, jakie żelazko turystyczne wybrać, weź pod uwagę, że napięcie w gniazdkach może się różnić w zależności od kraju. Jeśli wybieramy się na wczasy w Polsce, nie musimy zaprzątać sobie tym głowy, ponieważ wszystkie gniazdka dysponują mocą 220 V. Gdy jednak miejscem docelowym są na przykład Stany Zjednoczone, nasz sprzęt elektroniczny nie zadziała po podłączeniu do gniazdka o niższym napięciu. Żelazko wyposażone w przełącznik napięcia pozwala korzystać zarówno z gniazdka o napięciu 110 V, jak i 220 V.

Pamiętaj o przejściówce!

Podłączenie sprzętu turystycznego do prądu w innym kraju może również wymagać zastosowania dodatkowej przejściówki. Umożliwi ona korzystanie z tzw. brytyjskich gniazdek. Od standardowych gniazdek europejskich różni je liczba i kształt otworów. Wybór przejściówki z uziemieniem gwarantuje Ci bezpieczeństwo podczas korzystania ze sprzętów elektrycznych podłączonych do innego rodzaju gniazdek.

Długi kabel

Kontakty umieszczone tuż nad poziomem podłogi nie przysporzą problemu, jeśli kabel zasilający ma długość minimum 1,5 metra. Dzięki temu masz możliwość prasowania w pozycji wyprostowanej, bez potrzeby korzystania z przedłużacza. 

Prasowanie w pionie

Kiedy potrzebujesz deski do prasowania podczas pobytu w hotelu czy pensjonacie, nie zawsze jest dostępna. Można do tego wykorzystać przykryty kocem stół, jednak bardziej uniwersalną opcją jest wybór żelazka, które umożliwia prasowanie w pionie. Dzięki temu do poprawienia wyglądu ubrania wystarczy miejsce, w którym możesz je powiesić. W domowych warunkach do prasowania parowego wykorzystasz stacje parowe, więcej na ich temat znajdziesz w poradniku, w którym Przyglądamy się stacjom parowym i parownicom do ubrań.

jakie żelazko turystyczne

Etui

Najbardziej podatną na uszkodzenia częścią żelazka jest stopa. Wystarczy niewielkie zadrapanie gładkiej powierzchni, by efektywność działania żelazka spadła. W trakcie podróży urządzenie często przekładamy z miejsca na miejsce, a podczas transportu styka się ono z innymi przedmiotami znajdującymi się w walizce. Dlatego istotnym elementem zestawu jest etui. Dzięki niemu ochronisz sprzęt przed uszkodzeniem.

Żelazka turystyczne – polecane modele

Żelazko MPM MZE-18

Urządzenie wyposażone jest w przewód o długości 1,75 metra. Dzięki temu bez problemu wyprasujesz odzież nawet tam, gdzie dostęp do gniazdka jest utrudniony. Stopa pokryta nieprzywierającą powłoką pozwala użyć żelazka do prasowania delikatniejszych tkanin. Żelazko wyposażone jest w zbiornik na wodę o pojemności 25 ml, który umożliwia prasowanie parowe. Dzięki składanej rączce bez trudu zmieścisz ten model w niewielkiej walizce.

Eldom DA35

Ceramiczna stopa tego żelazka jest na tyle wytrzymała, że bez obawy o jej uszkodzenie wyprasujesz ubrania wyposażone w suwaki czy guziki. Twardy materiał gwarantuje dobry poślizg, dzięki czemu prasowanie przebiega szybko i sprawnie. Model posiada również blokadę kapiącej wody. Uruchamia się ona automatycznie, kiedy jej ilość w zbiorniku jest za mała do wytworzenia pary. Funkcja „strażak” szczególnie ucieszy osoby zapominalskie. Urządzenie pozostawione w bezruchu wyłączy się po 30 sekundach w pozycji poziomej i po 8 minutach w pozycji pionowej. Aby ponownie uruchomić sprzęt, wystarczy nim delikatnie potrząsnąć.

Eldom DA34

Wygodne i kompaktowe mini-żelazko z łatwością schowasz nawet w mniejszym bagażu. Umożliwiają to składana rączka i chowana stopa. Nieprzywierająca powłoka zapewnia odpowiedni poślizg. Żelazko wyposażone jest także w zbiornik na wodę, dzięki czemu ubrania wyprasujesz również metodą parową. Regulacja temperatury pozwala prasować różne rodzaje tkanin, a zestaw przełączników napięciowych gwarantuje możliwość pracy w dwóch wartościach napięcia.  

W serii "Wakacyjny Niezbędnik" znajdziesz również poradnik Jaka lodówka turystyczna sprawdzi się najlepiej?.

Dodane: 2019-07-02