Kuchenka to jedno z najistotniejszych urządzeń w domu. Nawet jeśli nie przepadasz za gotowaniem, dzięki niej jesteś w stanie szybko coś upichcić, zagotować wodę czy podgrzać przyrządzony wcześniej posiłek.

Jeśli wyposażasz właśnie nową kuchnię lub planujesz wymienić stare sprzęty, pewnie najistotniejsza kwestia, nad którą się zastanawiasz, brzmi: jaką kuchenkę kupić? Lepsza będzie kuchenka elektryczna czy gazowa? W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie i ułatwić Ci wybór.

kuchenka

Kuchenki gazowe

Tradycyjne kuchenki z płytą gazową jeszcze do niedawna były obecne w każdej kuchni i wciąż wiele osób nie wyobraża sobie wymienienia ich na elektryczne. Naturalnie sprzęty dostępne dziś w sklepach różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu lat, są bardziej nowoczesne, w dodatku tańsze od elektrycznych – mowa tu zarówno o cenie sprzętu (od 300 zł), jak i niskich kosztach eksploatacji – a do dyspozycji mamy ogromny wybór różnorodnych modeli. Największą popularnością bez wątpienia cieszą się nieco droższe kuchenki gazowe z piekarnikiem elektrycznym; w piekarnikach gazowych grzałka znajduje się wyłącznie na spodzie urządzenia, więc możemy mieć problem z równomiernym upieczeniem potraw.

Krąży dość popularna opinia – również wśród profesjonalnych kucharzy – że jedzenie przyrządzane na takiej kuchence jest znacznie smaczniejsze. Ogromną zaletą jest również to, że jeśli mamy do dyspozycji płytę gazową, możemy używać garnków każdego rodzaju i szybko zmieniać temperaturę pod gotowanymi potrawami. Taka kuchenka będzie też dobrym rozwiązaniem, jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie problemem są częste przerwy w dostawie prądu.

Nie znaczy to jednak, że kuchenki gazowe są pozbawione wad. Wciąż są znacznie mniej zaawansowane technologicznie niż kuchenki elektryczne i mają niską wydajność energetyczną, a ich czyszczenie nastręcza niektórym wiele trudności. Palniki gazowe mogą również stanowić zagrożenie dla dzieci, a każda nieszczelność lub usterka grozi poważnym niebezpieczeństwem. W dodatku jeśli nie mamy łącza gazowego, musimy zaopatrzyć się w niepraktyczną i nieporęczną butlę gazową.

Nasza propozycja:

Kuchenka gazowo-elektryczna AMICA 617GE3.33HZPTADPAQ(XX)

Ta kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym jest ekologiczna – posiada klasę energetyczną A, dzięki czemu dbamy o środowisko, a nasze rachunki będą niższe. Do tego bezpieczna w użytkowaniu (wyposażono ją w składający się z trzech szyb chłodny front chroniący przed poparzeniem oraz zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu) i nowoczesna (posiada m.in. programator TA).

Piekarnik ma zwiększoną pojemność, toteż możemy w nim przygotowywać równocześnie kilka potraw, a do tego posiada prowadnice teleskopowe, które chronią przed poparzeniem i ułatwiają wsuwanie oraz wysuwanie blach. Czyszczenie nie będzie już wielkim problemem – urządzenie pokryte jest emalią łatwoczyszczącą EasyClean i posiada lakierowaną nakrywę.

Kuchenki elektryczne

Możemy wyróżnić trzy rodzaje kuchenek elektrycznych: tradycyjne (z żeliwnymi krążkami grzewczymi), ceramiczne i indukcyjne. Tradycyjne kuchenki, z uwagi na liczne wady, powoli odchodzą już do lamusa i coraz rzadziej można je spotkać w sklepach, dlatego przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm ostatnim modelom.

kobieta-przy-kuchence

Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną

Zwolennicy płyt ceramicznych podkreślają, że kuchenki elektryczne są znacznie bardziej nowoczesne i estetyczne od gazowych. Poza tym posiadają wiele dodatkowych funkcji (w tym blokady przed przypadkowym włączeniem – przydatne zwłaszcza jeśli w domu są dzieci) i znacznie łatwiej się je czyści. Nie zużywają też wiele energii i skracają czas gotowania.

Nie znaczy to jednak, że posiłek będzie przygotowany szybciej; płyta ceramiczna powoli się nagrzewa, w dodatku po wyłączeniu długo pozostaje gorąca i może stwarzać ryzyko poparzenia. Jest też droższa (ceny zaczynają się od 500 zł), a koszty eksploatacji są wyższe; w dodatku ulega awariom częściej niż kuchenka gazowa. Zanim kupimy nowe garnki, trzeba też sprawdzić, czy posiadają stosowne oznaczenie – wielu naczyń nie można bowiem stawiać na płycie elektrycznej.

Nasza propozycja:

Kuchenka GORENJE EC5351XA

Za inspirację do zaprojektowania tej kuchenki posłużyły piece opalane drewnem – stąd jej charakterystyczny, zaokrąglony kształt. Ale z piecem łączy ją nie tylko wygląd; urządzenie zapewnia swobodny przepływ gorącego powietrza, co sprawia, że jedzenie jest równomiernie podgrzane. Dodatkowo pozwala nam zaoszczędzić czas – w bardzo pojemnym piekarniku mamy możliwość pieczenia aż na czterech poziomach jednocześnie, a dzięki inteligentnej dystrybucji powietrza nie musimy się obawiać, że smaki i zapachy się pomieszają. Odporna na uszkodzenia emalia SilverMatte chroni urządzenie również przed działaniem wysokich temperatur, a funkcja AquaClean sprawia, że czyszczenie piekarnika nie będzie już dla nas stanowiło żadnego problemu.

Kuchenka elektryczna z płytą indukcyjną

Kuchenka indukcyjna jest rozwiązaniem nowocześniejszym, a dzięki temu, że ciepło wytwarza się tylko w ustawionym na niej naczyniu (nie zaś na całej płycie, tak jak w przypadku kuchenek ceramicznych), pozwala zaoszczędzić energię. Jest przy tym wydajna energetycznie oraz bezpieczna i wygodna w użytkowaniu; czas gotowania jest bardzo krótki, natomiast zabrudzoną kuchenkę łatwo wyczyścić.

Niestety, kuchenki indukcyjne są wciąż dość drogie (około 1000 zł), podobnie jak pasujące do nich garnki ze stali ferromagnetycznej, do tego generują wysokie koszty eksploatacji.

Nasza propozycja:

Kuchenka AMICA 58IES2.322HTAB (W)

Energooszczędna kuchenka, która pozwala nam jednocześnie zadbać o środowisko i zapłacić mniejsze rachunki. Dzięki szybkiemu nawiewowi możemy zaoszczędzić czas – urządzenie osiąga wysoką temperaturę 150°C w zaledwie 4 minuty. Piekarnik ma zwiększoną pojemność, szuflady natomiast osadzono na stabilnych prowadnicach rolkowych. Sprzątanie po przygotowanym posiłku nie będzie już dla nas koszmarem – kuchenka pokryta jest estetyczną emalią łatwoczyszczącą EasyClean, dzięki której błyskawicznie pozbędziemy się zabrudzeń. Urządzenie jest też bezpieczne dla domowników; posiada chłodny front, co minimalizuje ryzyko przypadkowych poparzeń.

Kuchenka gazowa czy elektryczna? Podsumowanie

Jeśli zależy nam na niskiej cenie urządzenia i nie chcemy wydawać pieniędzy na specjalistyczne garnki, najlepszym wyborem bez wątpienia będzie kuchenka gazowa. Jeśli jednak dysponujemy większym budżetem i nie przeraża nas wizja wymiany kuchennych akcesoriów, warto przyjrzeć się kuchence indukcyjnej. Nowoczesna i ładniejsza, pozwala na szybsze przygotowanie posiłków, łatwiej też ją wyczyścić. Do tego zużywa mniej energii i jest znacznie bezpieczniejsza w użytkowaniu; sprawdzi się więc zwłaszcza w domu, gdzie są dzieci lub osoby starsze. Rozwiązaniem pośrednim, łączącym zarówno wady, jak i zalety obu tych kuchenek, jest płyta ceramiczna.

Dodane: 2019-03-19