oczyszczacz powietrza w domu

Na utrzymywanie się zanieczyszczonego powietrza ma wpływ wiele czynników; nie tylko rodzaj paliwa, którym palimy w piecach grzewczych czy liczba samochodów na ulicach, ale też ukształtowanie terenu. Gęsta mgła ze smogiem najdłużej utrzymuje się w kotlinach. W skład zanieczyszczeń wchodzą gazy pochodzące ze spalin samochodowych, gazy wydzielane przez piece grzewcze czy zakłady przemysłowe. Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozróżnia się smog klasyczny (smog kwaśny), występujący od listopada do lutego w umiarkowanej strefie klimatycznej oraz smog fotochemiczny, który nasila się głównie w miesiącach letnich. Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami smogu? Pomoże w tym odpowiedni oczyszczacz powietrza. Jaki oczyszczacz powietrza poradzi sobie z zanieczyszczeniami?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Ze względu na alarmujący poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce dobrym rozwiązaniem i pomysłem jest zakup oczyszczacza powietrza. Zneutralizuje on połączenie szkodliwych substancji chemicznych, mgły oraz pyłów przenoszonych do naszych domów. Mgła smogowa ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Przyczynia się do rozwoju wielu chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Można jednak zapanować nad złym samopoczuciem i rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych, dbając o jakość powietrza wokół siebie. Najlepiej i najbezpieczniej jest oczyszczać powietrze za pomocą urządzeń do tego dedykowanych.

Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na szereg funkcji i parametrów:

1. System filtrowania (jakie związki i cząsteczki wyłapuje z powietrza) jak radzi sobie ze smogiem (PM2,5)
2. Jonizację powietrza
3. Lampę UV
4. Wydajność urządzenia
5. Wskaźnik CADR – ilość powietrza, jaką wymieni urządzenie w ciągu godziny (m3/h)

Oczyszczacz powietrza do domu a oczyszczacz powietrza do mieszkania 

Oczyszczanie powietrza w domu i w mieszkaniu odbywa się w bardzo podobny sposób, jednak czas oczyszczania powietrza w mieszkaniu 50m2 i w domu o dużo większej kubaturze jest już różny. Do domu czy do mieszkania warto wybrać oczyszczacz z odpowiednim filtrem. Istotne jest, żeby już filtr wstępny poradził sobie z większymi cząsteczkami zanieczyszczeń. Są to filtry, które wyłapują kurz, sierść czy włosy. Doskonale oczyszczą powietrze z alergenów w domu każdego alergika. Filtr wstępny, wyłapujący wszystkie wielkocząsteczkowe zabrudzenia, należy czyścić przynajmniej raz w miesiącu, dzięki temu przedłużamy żywotność filtra HEPA bądź EPA. 

Przy wyborze rozwiązania filtrującego zwróć uwagę na klasę filtrów (im wyższa klasa, tym wyższa skuteczność i ochrona).

Rodzaje filtrów:

EPA (Efficiency Particulate Air) – filtry klasy ≤ 12 (10-12).


HEPA (High Efficiency Particulate Air) – filtry ≥ 13 (13-14) wykonywane są z polipropylenu złożonego w cienkie arkusze włókien, dzięki takiemu upakowaniu filtr jest gęsty i pochłania różne wielkości cząsteczek chemicznych z powietrza. Wnikające do krwioobiegu, niewielkich rozmiarów cząsteczki MP2,5 niemal całkowicie usuwane są przez oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA. Należy jednak pamiętać, że każdy filtr należy wymieniać. Z biegiem lat, jego wydajność ulega obniżeniu i nie spełnia już w wystarczającym stopniu swojej roli.


ULPA (Ultra Low Penetration Air) – filtry klasy ≥ 15 (15-17) są to filtry stworzone do uzyskania i utrzymania absolutnie sterylnych warunków. Najczęściej stosowane są w laboratoriach, szpitalach (na salach operacyjnych), czy podczas produkcji nanokomponentów elektronicznych.


Pozostałe filtry spotykane na rynku, stosowane są w urządzeniach oczyszczających jako filtr główny albo jako filtry uzupełniające:


Węglowy – Skutecznie pochłania zapachy i redukuje lotne związki organiczne.


Elektrostatyczny – Doskonale sprawdza się w walce z PM2,5 i alergenami.


Wodny – część zanieczyszczeń zatrzymywana jest w wodzie. Woda tworzy jedną z barier, wyłapujących zanieczyszczenia z powietrza.


Tkaninowy – Dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami mechanicznymi, czyli drobinkami większymi niż 10 mikrometrów.

Modele oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA

 

Oczyszczacz powietrza – współczynnik CADR

Większość osób dokonując wyboru odpowiedniego modelu oczyszczacza powietrza do swojego domu sugeruje się ceną, rodzajem filtrów i parametrem określającym optymalną wielkość mieszkania dla danego modelu. Warto wiedzieć o jeszcze jednym, niezwykle istotnym parametrze. Współczynnik CADR (szybkość dopływu czystego powietrza) to kluczowy wskaźnik, który pozwala określić czystość uzyskiwanego powietrza. Dla ułatwienia: Współczynnik CADR wskazuje rzeczywistą objętość powietrza, która została przefiltrowana przez oczyszczacz w ciągu ostatniej godziny.

Modele oczyszczaczy powietrza ze współczynikiem CADR powyżej 400 m3/h

 

Oczyszczacz powietrza na smog

Jeśli chcesz pozbyć się smogu ze swojego domu, pamiętaj o tych zasadach:

- Nie otwieraj okien w czasie podwyższonego poziomu zanieczyszczeń.
- Ogranicz wietrzenie pomieszczeń nawet w nocy, kiedy stężenie jest nadal wysokie.
- Nie wietrz pomieszczeń w bezwietrzne dni, kiedy cyrkulacja powietrza atmosferycznego jest ograniczona i zastane powietrze na zewnątrz jest przepełnione zawieszonymi pyłami PM2,5 i PM10.
- Obserwuj warunki atmosferyczne i alarmy smogowe, dostosowując intensywność pracy oczyszczacza powietrza do warunków atmosferycznych.
- Korzystaj z oczyszczacza powietrza w trybie ciągłym, a w szczególności w momencie, kiedy do domu przychodzą domownicy i powietrze z zewnątrz przywiewane jest do pomieszczenia.

Oczyszczacz powietrza - dodatkowe funkcje

Zanim zakupisz oczyszczacz powietrza przeanalizuj, na jakich funkcjonalnościach oprócz oczyszczania powietrza Ci zależy. Chcesz mieć odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w swoim domu? A może bardziej interesuje Cię naświetlanie UV, które doskonale poradzi sobie z bakteriami?

1. Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza
Oczyszczacz powietrza WEBBER AP9700 z funkcją nawilżania powietrza i METROX ME-1524.


2. Oczyszczacz powietrza ze wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu
Oczyszczacz powietrza WEBBER AP9405 i Oczyszczacz powietrza DELONGHI AC150.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego to doskonały moment na zakup oczyszczacza powietrza, który zapewni odpowiednią jakość powietrza w Twoim domu. Dużo przyjemniej i zdrowiej odpoczywa się w pomieszczeniu, w którym powietrze jest czyste i świeże, pozbawione mieszaniny różnorodnych niebezpiecznych substancji lotnych. Każda forma aktywności czy odpoczynku, w tym sen, są bardziej efektywne i miarowe dzięki higienicznym warunkom powietrza w Twoim domu.

Dodane: 2019-11-13