oczyszczacz powietrza w domu

Czyste powietrze to temat, który cyklicznie nagłaśniany jest w mediach. Dotyczy on naszego zdrowia i komfortu życia. Poruszany jest zwykle w powiązaniu z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza, spowodowanym smogiem – pyłem zastanym PM10 i PM2,5. Smog to mgła unosząca się nad miastem, zawierająca w powietrzu mieszankę nieczystości. Do związków chemicznych smogu zaliczamy mieszankę PM10 – są to cząstki o średnicy poniżej 10 mikrometrów, które przedostają się do naszych dróg oddechowych. Pył PM10 zawiera substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Jest też drugi rodzaj pyłów PM2,5 o średnicy mniejszej niż 2,5 mikromatra. W procesie oddychania te cząstki przechodzą przez cały układ wymiany gazowej, a następnie przenikają do krwiobiegu.

oczyszczanie powietrza

Na utrzymywanie się zanieczyszczonego powietrza ma wpływ wiele czynników; nie tylko rodzaj paliwa, którym palone jest w piecach grzewczych, czy liczba samochodów na ulicach, ale też ukształtowanie terenu. Gęsta mgła ze smogiem, najdłużej utrzymuje się w kotlinach. Dlatego też utrudnione warunki życia mają mieszkańcy; Krakowa, Katowic, Wrocławia i Warszawy. W skład zanieczyszczeń wchodzą gazy pochodzące ze spalin samochodowych, gazy wydzielane przez piece grzewcze, czy zakłady przemysłowe. Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozróżnia się smog klasyczny (smog kwaśny), występujący od listopada do lutego w umiarkowanej strefie klimatycznej oraz smog fotochemiczny, który nasila się głównie w miesiącach letnich.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Ze względu na alarmujący poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce, dobrym rozwiązaniem i pomysłem jest zakup oczyszczacza powietrza. Zneutralizuje on połączenie szkodliwych substancji chemicznych, mgły oraz pyłów przenoszonych do naszych domów. Mgła smogowa ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Przyczynia się do rozwoju wielu chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Można jednak zapanować nad złym samopoczuciem i rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych, dbając o jakość powietrza wokół siebie. Najlepiej i najbezpieczniej jest oczyszczać powietrze, za pomocą urządzeń do tego dedykowanych.

Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na szereg funkcji i parametrów:

1. System filtrowania (jakie związki i cząsteczki wyłapuje z powietrza) jak radzi sobie ze smogiem (PM2,5)
2. Jonizacja powietrza
3. Lampa UV
4. Wydajność urządzenia
5. Wskaźnik CADR – ilość powietrza, jaką wymieni urządzenie w ciągu godziny (m3/h)

Oczyszczacz powietrza do domu, a oczyszczacz powietrza do mieszkania 

Oczyszczanie powietrza w domu i w mieszkaniu odbywa się w bardzo podobny sposób, jednak czas oczyszczania powietrza w mieszkaniu 50m2 i w domu o dużo większej kubaturze jest już różny. Do domu, czy do mieszkania warto wybrać oczyszczacz z odpowiednim filtrem. Istotne jest, żeby już filtr wstępny poradził sobie z większymi cząsteczkami zanieczyszczeń. Są to filtry, które wyłapują kurz, sierść czy włosy. Doskonale oczyszczą powietrze z alergenów w domu każdego alergika. Filtr wstępny, wyłapujący wszystkie wielkocząsteczkowe zabrudzenia, należy czyścić przynajmniej raz w miesiącu, dzięki temu przedłużamy żywotność filtra HEPA bądź EPA. 

Przy wyborze rozwiązania filtrującego, należy zwrócić uwagę na klasę filtrów (im wyższa klasa, tym wyższa skuteczność i ochrona).

Trzy rodzaje filtrów:

EPA (Efficiency Particulate Air) – filtry klasy ≤ 12 (10-12)
HEPA (High Efficiency Particulate Air) – filtry ≥ 13 (13-14) wykonywane są z polipropylenu złożonego w cienkie arkusze włókien, dzięki takiemu upakowaniu filtr jest gęsty i pochłania różne wielkości cząsteczek chemicznych z powietrza. Wnikające do krwioobiegu, niewielkich rozmiarów cząsteczki MP2,5 niemal całkowicie usuwane są przez oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA. Należy jednak pamiętać, że każdy filtr należy wymieniać. Z biegiem lat, jego wydajność ulega obniżeniu i nie spełnia już w wystarczającym stopniu swojej roli.
ULPA (Ultra Low Penetration Air) – filtry klasy ≥ 15 (15-17) są to filtry stworzone do uzyskania i utrzymania absolutnie sterylnych warunków. Najczęściej stosowane są w laboratoriach, szpitalach (na salach operacyjnych), czy podczas produkcji nanokomponentów elektronicznych.
Pozostałe filtry spotykane na rynku, stosowane są w urządzeniach oczyszczających, jako filtr główny albo jako filtry uzupełniające:
Węglowy – Skutecznie pochłania zapachy i redukuje lotne związki organiczne.
Elektrostatyczny – Doskonale sprawdza się w walce z PM2,5 i alergenami.
Wodny – część zanieczyszczeń zatrzymywana jest w wodzie. Woda tworzy jedną z barier, wyłapujących zanieczyszczenia z powietrza.
Tkaninowy – Dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami mechanicznymi, czyli drobinkami większymi niż 10 mikrometrów.

Modele oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA

 

Oczyszczacz powietrza – współczynnik CADR

Większość osób dokonując wyboru, odpowiedniego modelu oczyszczacza powietrza do swojego domu, sugeruje się ceną, rodzajem filtrów i parametrem określającym optymalną wielkość mieszkania dla danego modelu. Jest jednak jeszcze jeden ważny o ile nie najważniejszy parametr. Współczynnik CADR (szybkość dopływu czystego powietrza) to kluczowy wskaźnik, który pozwala określić czystość powietrza, które można uzyskać. Dla ułatwienia: Współczynnik CADR wskazuje rzeczywistą objętość powietrza, która została przefiltrowana przez oczyszczacz w ciągu ostatniej godziny.

Modele oczyszczaczy powietrza ze współczynikiem CADR powyżej 400 m3/h

 

Oczyszczacz powietrza na smog

Chcąc pozbyć się smogu w swoim domu, należy przestrzegać podstawowych zasad:

• Nie otwierać okien w czasie podwyższonego, kiedy stacje monitorujące stężenie smogu wskazują wysoki poziom mgły zanieczyszczeń.
• Ograniczyć wietrzenie pomieszczeń nawet w nocy, kiedy stężenie jest nadal wysokie.
• Nie wietrzyć pomieszczeń w bezwietrzne dni, kiedy cyrkulacja powietrza atmosferycznego jest ograniczona i zastane powietrze na zewnątrz jest przepełnione zawieszonymi pyłami PM2,5 i PM10.
• Obserwować warunki atmosferyczne i alarmy smogowe i dostosowywać intensywność pracy oczyszczacza powietrza, do warunków atmosferycznych.
• Korzystać z oczyszczacza powietrza w trybie ciągłym a w szczególności w momencie, kiedy do domu przychodzą domownicy, i powietrze z zewnątrz przywiewane jest do pomieszczenia.

Oczyszczacz powietrza dodatkowe funkcje

Zanim zakupisz oczyszczacz powietrza przeanalizuj, na jakich funkcjonalnościach oprócz oczyszczania powietrza Ci zależy. Chcesz mieć odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w swoim domu? A może bardziej interesuje Cię naświetlanie UV, które doskonale poradzi sobie z bakteriami?

1. Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza
Oczyszczacz powietrza WEBBER AP9700 z funkcją nawilżania powietrza i METROX ME-1524.
2. Oczyszczacz powietrza ze wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu
Oczyszczacz powietrza WEBBER AP9405 i Oczyszczacz powietrza DELONGHI AC150.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego to doskonały moment na zakup oczyszczacza powietrza, który zapewni odpowiednią jakość powietrza w Twoim domu. Dużo łatwiej i efektywnie odpoczywa się w pomieszczeniu, w którym powietrze jest czyste i świeże, pozbawione mieszaniny różnorodnych niebezpiecznych substancji lotnych. Każda forma aktywności czy odpoczynku w tym sen są bardziej efektywne i miarowe, dzięki higienicznym warunkom powietrza w Twoim domu.

Dodane: 2018-10-24