Odkurzacz to jedno z tych urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie czysty i zadbany dom. Modele dostępne w sklepach jeszcze kilkanaście lat temu zbytnio się od siebie nie różniły. Dzisiaj wybór jest na tyle duży, że szukając idealnego pomocnika do utrzymania porządku, powinniśmy odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Jaki odkurzacz dla alergika wybrać? Potrzebujesz cichego urządzenia, czy może hałas nie ma w naszym wypadku aż takiego znaczenia? Jaki odkurzacz lepszy – workowy czy bezworkowy? W naszym poradniku omawiamy najważniejsze kwestie dotyczące odkurzaczy tradycyjnych oraz urządzeń z wielorazowym pojemnikiem na zanieczyszczenia.

odkurzacz bezworkowy opinie

Odkurzacz bezworkowy i workowy – jak to działa?

Z perspektywy użytkownika sprzątanie odkurzaczem workowym i bezworkowym niewiele się od siebie różni. W obu przypadkach zanieczyszczenia zbierane są z dywanu lub podłogi za pomocą długiej, składanej rury. Na jej końcu znajduje się dopasowana do rodzaju podłoża szczotka (w zestawie z odkurzaczem producenci najczęściej umieszczają kilka wymiennych końcówek).

Pod wpływem siły ssącej urządzenia nieczystości przedostają się do znajdującego się wewnątrz odkurzacza zbiornika. I tutaj widoczne są najistotniejsze różnice. Odkurzacze workowe to te, które większość z nas zna najlepiej. Kurz gromadzony jest w papierowym lub tkanym worku, który po kilkunastu sprzątaniach należy wymienić. W odkurzaczu bezworkowym nie ma takiej potrzeby – zabrudzenia lądują wewnątrz pojemnika na odpady zamontowanego na stałe. Po jego zapełnieniu wystarczy go opróżnić, oczyścić filtr i bez konieczności stosowania wymiennego worka przystąpić do dalszej pracy.  

Dla alergika – odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Jeśli w Twoim domu mieszka osoba uczulona na roztocza lub sam borykasz się z tą dolegliwością, to prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotna jest czystość powietrza. Odkurzacz, po zassaniu pyłów z powierzchni i odprowadzeniu ich do pojemnika, musi uwolnić zgromadzone powietrze. W domu osób cierpiących na alergie wziewne konieczne jest stosowanie silnych filtrów w odkurzaczach, takich jak np. filtry HEPA. Dzięki nim w ostatniej fazie pracy odkurzacza do pokoju powraca znacznie mniejsza ilość alergenów niż podczas używania starszych modeli i mniej skutecznych systemów oczyszczających.

Który z nich sprawdzi się lepiej: odkurzacz workowy czy bezworkowy? Opinie użytkowników nie pozostawiają wątpliwości: nowsze modele odkurzaczy z wielorazowym zbiornikiem lepiej radzą sobie z oczyszczaniem powietrza. Dzieje się tak za sprawą technologii filtrowania cyklonowego. W przypadku odkurzaczy workowych zamiast papierowych toreb proponujemy stosować worki materiałowe. Włókna będą dodatkowym filtrem, który zatrzyma szkodliwe zabrudzenia wewnątrz.  

jaki odkurzacz workowy

Odkurzacze bezworkowe i workowe – co dla osób ceniących sobie ciszę?

Wydawałoby się, że kilkanaście minut odkurzania dziennie nie powoduje zbyt uciążliwego hałasu. Jednak osoby szczególnie wrażliwe na poziom decybeli powinny zwrócić uwagę na przewidywaną głośność odkurzacza w trakcie pracy. Pod tym względem nieco lepiej wypadają tradycyjne urządzenia z workiem. Wśród nich znajdziesz modele generujące hałas na poziomie 57-60 decybeli. Najcichsze odkurzacze bezworkowe podczas pracy wydają z siebie dźwięk o wartości 67 decybeli i więcej.

Jaki odkurzacz workowy wybrać?

Czy wybór tradycyjnego odkurzacza workowego to najlepsze rozwiązanie dla Ciebie? Aby ułatwić odpowiedź na to pytanie, w formie krótkiego podsumowania zebraliśmy najważniejsze wady i zalety tego rodzaju urządzeń.

Wybierz odkurzacz workowy, gdy:

- szukasz sprzętu, który będzie na tyle cichy, że nie przestraszy innych domowników oraz pozwoli im w spokoju pracować w domu;

- niepokoisz się, że wysypywanie zanieczyszczeń ze zbiornika będzie miało konsekwencje zdrowotne – w tradycyjnym odkurzaczu podczas wyjmowania nie będziesz mieć kontaktu z kurzem.

Odkurzacz workowy nie będzie najlepszym zakupem, jeśli:

- obawiasz się, że nie będziesz pamiętać o regularnym uzupełnianiu zapasu papierowych lub materiałowych worków;

- oczekujesz, że poziom siły ssącej odkurzacza będzie taki sam, niezależnie od stopnia napełnienia worka – skuteczność urządzenia zmniejsza się, kiedy worek na odpady się zapełnia;

3 najlepsze modele odkurzaczy workowych – sprawdź nasze propozycje

Electrolux New Ultra Silencer EUS8X2DB

Jedną z najważniejszych cech proponowanego odkurzacza Electrolux jest jego cicha praca – poziom hałasu wynosi 61 decybeli. Dzięki temu możesz sprzątać również w godzinach, w których hałas przeszkadzałby pozostałym domownikom. Niski poziom hałasu jest możliwy dzięki technologii Silence Air, polegającej na optymalizacji ruchu powietrza. Sprzęt wyposażony jest także w ssawkę FlowMotion Parketto Pro. Pozwala ona skutecznie uporać się ze sprzątaniem powierzchni o dużej liczbie szczelin. Chociaż odkurzacz waży ponad 7 kilogramów, 12-metrowy zasięg gwarantuje wygodę pracy.

Gorenje VCEA21GLW

Kolejna z naszych propozycji to odkurzacz marki Gorenje. Wewnątrz jest miejsce na worek o pojemności 3 litrów, dzięki czemu dobrze sprawdzi się również w większych mieszkaniach. Zastosowane w tym modelu filtry HEPA skutecznie usuwają ponad 99% cząsteczek kurzu z wydmuchiwanego powietrza. Oznacza to, że korzystanie z tego modelu jest bezpieczne dla osób z alergiami wziewnymi. Wskaźnik zapełnienia worka przypomni Ci o konieczności jego wymiany. Kółka pokryte gumą ochronią drewniane powierzchnie przed zarysowaniami.

Amica Ora VM1034

Odkurzacz do niewielkiego mieszkania to spore wyzwanie – mały metraż często stoi na przeszkodzie wybór dużego sprzętu. Z pomocą przychodzi Amica ze swoim odkurzaczem Ora. Konstrukcja umożliwia przechowywanie go zarówno w pionowej, jak i poziomej pozycji, co ułatwia wygospodarowanie miejsca do parkowania. Przewód zasilający o długości 5 m pozwala na wygodne sprzątanie w promieniu do 8 m. Brud zbierany jest do worków o pojemności 1,5 l, a w przypadku małego mieszkania możesz je wymieniać raz w miesiącu.

Odkurzacz bezworkowy – czy to ten najlepszy dla Ciebie?

Zastanawiasz się nad wyborem odkurzacza z zamontowanym na stałe pojemnikiem na kurz i inne pyły? Pamiętaj o tym, że on także ma swoje wady i zalety.

Wybór urządzenia bezworkowego polecamy w sytuacji, gdy:

- chcesz mieć kontrolę nad tym, co zostało wciągnięte do odkurzacza – dzięki przezroczystemu pojemnikowi nie będziesz obawiać się o utracenie cennych drobiazgów podczas sprzątania;

- zależy Ci na tym, by ograniczyć kupowanie elementów niezbędnych do poprawnego działania sprzętu, takich jak worki.

Odkurzacz bezworkowy to nie jest sprzęt dla ciebie, jeśli:

- nie wyobrażasz sobie regularnego opróżniania zbiornika na odpady oraz dokładnego czyszczenia filtrów;

- szukasz sprzętu tak cichego, jak to tylko możliwe;

Jaki odkurzacz bezworkowy? Poznaj 3 naszych ulubieńców

Tefal Compact Power Cyclonic Parquet TW3753 3A ze szczotką 2w1

Pierwszym z proponowanych przez nas odkurzaczy bezworkowych jest sprzęt marki Tefal. Dzięki niemu podczas sprzątania osiągniesz efekt wyjątkowo czystego powietrza, dlatego urządzenie polecamy przede wszystkim osobom cierpiącym na alergię. Technologia cyklonowa wprowadza powietrze w ruch cyklonowy i skutecznie filtruje cząsteczki kurzu i innych zanieczyszczeń. Zastosowanie wydajnego silnika gwarantuje dokładne czyszczenie przy niewielkim, w stosunku do odkurzaczy starszej generacji, zużyciu energii. Nie bez znaczenia pozostaje również łatwy w demontażu i konserwacji pojemnik na kurz.

Electrolux ESC63EB SuperCyclone

Kolejnym odkurzaczem, który możemy z czystym sercem polecić, jest model Super Cyclone od Electroluxa. Urządzenie wyposażone zostało bardzo pojemny, 4-litrowy, zbiornik na kurz. Gwarantuje to, że nawet duże powierzchnie odkurzysz bez przerywania sobie pracy. Za filtrowanie powietrza odpowiadają technologia cyklonowa oraz filtr Hygienic 12. W zestawie znajdziesz wymienne końcówki, dzięki którym dokładnie wyczyścisz takie powierzchnie jak parkiet oraz tapicerka.

Amica Bagio Eco VM3041

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć również bezworkowego odkurzacza Amica. Do jego zalet należą: cicha praca, kompaktowy rozmiar oraz zabezpieczenie silnika przed przegrzaniem. Miękkie koła znacznie ograniczają hałas generowany przez sprzęt, zapewniają też ochronę drewnianym powierzchniom. Możliwości zarówno pionowego, jak i poziomego parkowania ułatwia wygospodarowanie przestrzeni do przechowywania. W zestawie znajdziesz podstawowe końcówki – uniwersalną ssawkoszczotkę, ssawkę do szczelin i szczotkę do parkietu – oraz dodatkowe akcesoria, dzięki którym wyczyścisz kanapy oraz grzbiety książek.

Przygotowujesz się do solidnych porządków? Polecamy nasze poradniki, które mogą Cię zainteresować:

Zdrowy dom to czysty dom. Jaki odkurzacz kupić?

Sprzątaj wygodnie. Jaki odkurzacz pionowy wybrać?

Zdrowy dom to czysty dom. Jaki odkurzacz kupić?

ABC sprzątania. Wiosenne porządki – jak przygotować dom na nowy sezon i nie zwariować?

Dodane: 2020-01-16