Jeśli urządzasz swoje wymarzone mieszkanie albo planujesz gruntowny remont kuchni, zapewne myślisz już też o zakupie nowej kuchenki. Co będzie trafniejszym wyborem: płyta ceramiczna czy indukcyjna? W tym poradniku przedstawimy wady i zalety obu urządzeń – tak, byś mógł wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

plyta-ceramiczna

Płyta ceramiczna czy indukcyjna – co je łączy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze – płyta ceramiczna czy indukcyjna? Oba te urządzenia mają zarówno swoich zajadłych krytyków, jak i zagorzałych zwolenników. Wszystko zależy od naszych upodobań, oczekiwań oraz, oczywiście, funduszy, które przeznaczamy na ten cel. Płyty ceramiczne i indukcyjne łączy wysoka wydajność, energooszczędność i funkcjonalność. Do wyboru jest wiele różnych modeli, dających się bez problemu dopasować do designu każdej kuchni. Wyposażone są zazwyczaj w dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne korzystanie i umożliwiające szybkie przygotowywanie posiłków.

Płyta indukcyjna czy ceramiczna – co je różni?

Czym się różni płyta ceramiczna od indukcyjnej? Nie tylko sposobem działania, ale też sposobem użytkowania i pielęgnacji.

Płyta ceramiczna

Jak działa płyta ceramiczna? Energia grzewcza generowana przez element grzejny w ciągu kilku minut albo – w przypadku modeli z halogenami – kilkunastu sekund nagrzewa pole, a ciepło przekazywane jest prosto do stojącego na nim garnka. W niektórych płytach pola mogą się powiększać – dzięki czemu łatwo je dopasować do naczyń o nietypowym kształcie. Kolejne pytanie, jakie się nasuwa: jeśli naszym wyborem będzie płyta ceramiczna, jakie garnki będą do niej odpowiednie? W tym przypadku nie musimy inwestować w nowe i drogie naczynia. Możemy korzystać z tych, które już mamy, choć najlepiej, jeśli mają płaskie dno (gotowanie będzie trwało krócej).

Czym czyścić płytę ceramiczną? Najlepiej przeznaczonymi do tego celu środkami – należy unikać mocnych detergentów. Jeśli musisz, użyj ze specjalnego drapaka do ceramiki, ale posługuj się nim wyjątkowo ostrożnie, żeby nie zadrapać powierzchni. Zanim przystąpisz do czyszczenia, poczekaj, aż kuchenka ostygnie. Pamiętaj też, by usuwać wszelkie zabrudzenia na bieżąco, przed ponownym uruchomieniem płyty.

Płyta indukcyjna

Jak działa płyta indukcyjna? Pod powierzchnią płyty generowane jest pole magnetyczne, które reaguje z dnem postawionego na niej naczynia. I tu pojawia się istotna kwestia: jakie garnki na indukcję? Czy możemy korzystać ze zwykłych, które mamy w szafce? Niestety nie. Pole magnetyczne reaguje jedynie z naczyniami wykonanymi  z materiałów ferromagnetycznych. Jeśli ich nie masz, należy je nabyć, co podniesie ogólny koszt zakupu płyty indukcyjnej.

Czym czyścić płytę indukcyjną? Najlepiej specjalnym detergentem, choć jeśli akurat go nie masz pod ręką, użyj płynu do mycia naczyń, octu lub mydła w płynie. Potrzebna Ci będzie również delikatna gąbka lub papierowy ręcznik. Unikaj przedmiotów, które mogą zarysować powierzchnię – uszkodzona płyta może nawet przestać działać. Jak czyścić płytę indukcyjną? Wystarczy nałożyć środek czyszczący i odczekać, aż zabrudzenia się rozpuszczą. Na koniec zmyj wszystko, wytrzyj na sucho – i gotowe.

kobieta-gotuje

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Podsumowanie

Dalej nie wiesz, co sprawdzi się w Twoim przypadku – płyta indukcyjna czy ceramiczna? Czas na krótkie podsumowanie.

Płyta ceramiczna zużywa mało energii, wygląda estetycznie i skraca czas gotowania. Może mieć też wiele dodatkowych funkcji, na przykład blokadę przed przypadkowym włączeniem – jeśli w domu są dzieci, taka funkcja będzie niezastąpiona.

To samo można powiedzieć o płycie indukcyjnej. Należy jednak dodać, że indukcja jest znacznie bardziej nowoczesnym rozwiązaniem, nagrzewa się szybciej i jest bezpieczniejsza w użytkowaniu. Płyta ceramiczna rozgrzewa się cała i pozostaje gorąca jakiś czas po zakończeniu gotowania, co stwarza ryzyko poparzenia dla kręcących się w pobliżu dzieci. Tego problemu nie ma w przypadku płyty indukcyjnej – nagrzewa się ona bowiem tylko delikatnie i w konkretnym miejscu, na którym ustawione jest naczynie. Płyta indukcyjna jest jednak droższa od ceramicznej i wymaga dokupienia specjalnych garnków. Naprawa uszkodzonego urządzenia mocno nadwyręży nasze finanse.

Jaka płyta ceramiczna?

Nie wiesz, jaka płyta ceramiczna będzie dla Ciebie najlepsza? Oto trzy najchętniej wybierane produkty.

Płyta Bosch PKE611B17E

Ceramiczna płyta z czterema polami grzejnymi i sensorowym sterowaniem. Wyposażona została w dwustopniowy wskaźnik zalegania ciepła, co pozwala na bieżąco kontrolować temperaturę powierzchni. Koniec z przypalonymi potrawami – dzięki timerowi możesz zaprogramować, ile czasu ma trwać gotowanie; po jego upłynięciu kuchenka się wyłączy. Urządzenie ma też specjalne zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem.

Płyta Amica PC6400ZH

Jeśli szukasz wygodnej, bezpiecznej i wielofunkcyjnej płyty, Amica ma coś specjalnie dla Ciebie. To urządzenie wyposażono w rozmaite przydatne programy. Możesz korzystać z systemu automatycznego podgrzewania („szybkie grzanie” oraz „wolne gotowanie”) i wygodnego sterowania polami grzejnymi przyciskiem Plus&minus. Kuchenka posiada wskaźnik ciepła resztkowego, informującego o nagrzaniu palnika, oraz blokadę ChildLock, chroniącą przed przypadkowym włączeniem płyty.

Płyta Candy CDH30

Doskonała propozycja do małej kuchni – ta niewielka ceramiczna płyta ma zaledwie 29 cm szerokości i dwa pola grzewcze. Wykonano ją z wytrzymałego, grubego szkła hartowanego, by zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami. Posiada timer, pozwalający na ustawienie czasu gotowania, funkcję blokady panelu dotykowego oraz wskaźnik ciepła. Zdarzało Ci się zostawić garnek na kuchence i całkiem o nim zapomnieć? O Twoje bezpieczeństwo zadba funkcja zabezpieczenia przed przegrzaniem.

Jaka płyta indukcyjna?

Zdecydowałeś się na indukcję, ale nie wiesz, jaka płyta indukcyjna spełni Twoje oczekiwania? Sprawdź nasze propozycje.

Płyta Amica PI6540PTU

Chcesz mieć kuchenkę, którą łatwo dostosujesz do wszystkich swoich potrzeb? Dzięki płycie Amica jest to możliwe. Potrafi rozpoznać wielkość postawionego na niej garnka, dostosowując powierzchnię grzania do jego rozmiaru. Jej moc dostosowana jest do Twojej instalacji elektrycznej, więc nie grozi ci przeciążenie. Możesz kontrolować czas gotowania, programując czas pracy płyty na danym polu. Po jego upływie usłyszysz odpowiedni sygnał dźwiękowy. Funkcja PowerBooster przyspiesza czas nagrzewania pól. Płyta jest całkowicie bezpieczna dla dzieci za sprawą funkcji ChildLock, a opcja program HeatControl powiadomi, czy pole wciąż jest rozgrzane.

 

Płyta Samsung NZ 64 H37070K

Płyta dla osób, które kochają gotować – i chcą to robić szybko, wydajnie i bezpiecznie. Funkcja Booster znacznie skraca czas przygotowania posiłków, a umieszczony na kuchence zegar przypomina o zakończeniu gotowania. Funkcja Auto Pan Detector informuje, czy rozmiar garnka jest właściwy dla danej strefy, czy też należy użyć innego naczynia. Sterowanie jest intuicyjne – slider reaguje na ruch naszego palca. Jednym gestem ustawisz moc grzewczą czy wyłączysz urządzenie.

Płyta jest elegancka i nowoczesna, świetnie wpasuje się w każde wnętrze. W dodatku łatwo ją czyścić samą miękką ściereczką: rozlane potrawy nie przylegają do powierzchni. A jeśli mowa o bezpieczeństwie – wyłącza się sama, jeśli o niej zapomnisz. Ma specjalną blokadę przed przypadkowym włączeniem, zaś dzieciom nie grozi oparzenie, urządzenie generuje bowiem ciepło dopiero w kontakcie z naczyniami.

Płyta Whirpool ACM 816 BA

Czteropolowa płyta indukcyjna, która ma sprawić, by przyrządzanie posiłków było łatwe i wygodne. Pola grzewcze mogą działać wspólnie, co przyda Ci się, jeśli korzystasz z dużych lub podłużnych naczyń. Funkcja Booster skraca czas gotowania nawet o połowę. Timer pozwala na zaprogramowanie czasu działania danego pola. Panel sterowania jest dotykowy, a płaska powierzchnia znacznie ułatwia utrzymanie płyty w nieskazitelnej czystości.

Dodane: 2019-11-21