Nieważne, czy jesteś miłośnikiem jazzu, muzyki klasycznej, czy brudnego gitarowego grania. Nie istotne też, czy w Twoim domu muzyki słucha się z audiofilskiego sprzętu Hi-Fi, gramofonu lub komputera. Na pewno bowiem jesteś właścicielem, choć jednego „tradycyjnego” radioodbiornika. Na tym właśnie polega fenomen tych urządzeń – pomimo rozwoju technologii wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Dzisiaj opowiemy Ci o różnych rodzajach radioodbiorników dostępnych na rynku. Z pewnością zaskoczy Cię, do czego zdolne są te niepozorne urządzenia.

Chłopak z radioodtwarzaczem

Boombox - klasyka w czystej postaci

Boombox to swoisty symbol lat 80’ i 90’. Każdy, kto wychował się w tym okresie, na pewno pamięta ludzi chodzących po ulicy z tymi urządzeniami na ramieniu. Można powiedzieć, że były to pierwsze oznaki tego, że kieszonkowe odtwarzanie muzyki stanie się, hitem. Myli się jednak ten, kto myśli, że ten rodzaj odtwarzaczy odszedł w zapomnienie. Boomboxy wracają na salony, a właściwie nigdy z nich nie zeszły, czy tego chcesz, czy nie. Współczesne modele różnią się nieco od swoich przodków i posiadają:

✓ odtwarzacz CD

✓ pilot

 ✓ wyświetlacz LCD

✓ dużą moc

✓ zasilanie sieciowe i bateryjne

✓ porty USB i AUX-IN do podłączenia smartfona

✓ slot na kartę micro SD

Klasyczny radioodbiornik

Urządzenia, które nie tracą na popularności mimo rozwoju innych technologii. Co więcej, w pewien sposób dostosowują się do nich. Do niedawna zwykły odtwarzacz dawał tylko możliwość analogowego strojenia stacji radiowych, podczas gdy w najnowszych modelach masz do czynienia z cyfrową wyszukiwarką, portami USB, a nawet modułami Bluetooth. To wszystko sprawia, że radioodbiorniki stały się niezwykle funkcjonalne a w połączeniu z mobilnością, niejednokrotnie wygrywają starcie z zaawansowanymi systemami grającymi. Tego typu urządzenia są szczególnie popularne wśród seniorów, którzy nie ufają najnowszym rozwiązaniom i nie potrzebują setek bajerów. Oni najczęściej wybierają radioodbiorniki wykonane w stylu retro. 

Radiobudzik

Idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrafią obudzić się bez dodatkowej pomocy. Radiobudzik, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie dwie przydatne funkcje radioodbiornika i budzika. Jego zaletą jest niewielki rozmiar oraz prostota użytkowania. Przy wyborze tego urządzenia sprawdź, czy strojenie przebiega ręcznie, czy cyfrowo oraz jaki jest zakres fal radiowych. Jeżeli chodzi o estetykę, wybór jest tak ogromny, że nie musisz martwić się tym, że nie znajdziesz rozwiązania, spełniającego Twoich oczekiwań pod względem wizualnym.

Radio DAB

Radio DAB (Digital Audio Broadcasting) to gratka dla miłośników odbierania stacji radiowych z różnych krajów. Dzięki temu urządzeniu możesz cieszyć się programami z 21 państw. Wyszukiwanie odbywa się całkowicie cyfrowo. Dzięki temu masz gwarancję czystego dźwięku bez najmniejszych zakłóceń. Jest to najważniejsza cecha różniąca technologię DAB od tradycyjnego analogowego radia FM. Co więcej, oprócz sygnału, urządzenie ściąga również dodatkowe informacje (funkcja RDS) takie jak nazwa stacji, tytuł i autor utworu, a nawet nazwę audycji. 

Możliwości jest wiele

Jak widzisz, masz do wyboru kilka rodzajów radioodbiorników w zależności od Twoich potrzeb oraz oczekiwań. Pamiętaj jednak, by inwestować tylko w urządzenia pochodzące od znanych i cenionych producentów. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję dobrej jakości sygnału i precyzji wykonania sprzętu. 

radioodbiorniki na szafce

Dodane: 2018-02-14