Poranne rytuały to proste czynności, dzięki którym nawet poniedziałek po długim weekendzie może stać się bardziej znośny. Co jest potrzebne do ich odprawiania? Nie ma jednego złotego przepisu na to, by przeżyć wyzwania poranka. Niewątpliwie jednak wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia od kubka aromatycznej kawy. Chcesz w domowych warunkach cieszyć się kawą jak z ręki prywatnego baristy? Sprawdź, czy sprawdzi się u Ciebie ekspres automatyczny. Ranking 9 najlepszych modeli będzie Twoją małą ściągą, przydatna w trakcie zakupów.

ekspres automatyczny ranking

Automatyczny ekspres do kawy – dlaczego właśnie taki?

Zawodowi bariści i zapaleni amatorzy parzenia o tym, jaką kawę wybrać, mogą rozprawiać godzinami. Znaczenie ma tutaj wiele zmiennych: kraj pochodzenia, długość palenia, sposób mielenia… Na wiele uwagi zasługuje również dobór odpowiedniego, dla danego rodzaju ziarna, sposobu parzenia. Jeśli marzysz o tym, by własnoręcznie przyrządzać kawę po włosku i wszystkie jej odmiany, Twoim wyborem powinien być ekspres ciśnieniowy.

Wybór dla doświadczonych: manualny ekspres kolbowy

Ciśnieniowy ekspres kolbowy jest urządzeniem najbliższym znajdującym się w profesjonalnych kawiarniach espresso machine. Należy jednak pamiętać, że jego obsługa wymaga od użytkownika sporych umiejętności. Ekspres kolbowy pozwala zaparzyć pojedyncze lub podwójne espresso, czyli mocną, czarną, włoską kawę. Do przyrządzenia kaw mlecznych należy w odpowiedni sposób spienić mleko.

Ekspres automatyczny – rozwiązanie dla każdego kawosza

Obawiasz się, że obsługa skomplikowanego urządzenia przerasta Twoje możliwości? Nie oznacza to, że jesteś skazany na zwykłą, czarną kawę. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z domowym parzeniem kawy, a chcesz móc cieszyć się smakiem cappuccino, dobrym rozwiązaniem będzie ciśnieniowy ekspres automatyczny. Kawa nadal będzie parzona pod wysokim ciśnieniem, ale urządzenie samo spieni mleko. Jedynym, co będziesz musiał zrobić, jest wciśnięcie odpowiedniego guzika i uzupełnienie pojemnika na mleko.

Jaki ekspres automatyczny wybrać? Najważniejsze cechy

Wybór idealnego ekspresu najlepiej zacząć od zapoznania się z tym, jakie funkcjonalności można w ekspresach automatycznych w ogóle spotkać. I zastanowić się, z których będziesz korzystać, a które w Twoim przypadku okażą się zupełnie niepraktyczne.

Liczba programów parzenia

Ekspres automatyczny umożliwia przyrządzenie takich sam kaw, jak te, które znasz z kawiarnienej karty menu. Wybierając ekspres zwróć jednak uwagę na to, ile kaw zostało zaprogramowanych w jego pamięci. Podstawą jest czarna kawa, wspomniane już espresso. W prostszych modelach znajdziesz dodatkowo jego przedłużoną wersję – kawę amerykańską lub włoskie lungo – oraz ewentualnie zwykłą, białą kawę z mlekiem. Dlatego jeśli zależy Ci na możliwości parzenia cappuccino czy latte, wybrany przez Ciebie automat powinien posiadać odpowiednie programy.

Możliwość programowania własnych naparów

Szukając ekspresu warto jednak pamiętać, że inni domownicy mogą preferować zupełnie odmienne, niż włoskie klasyki, rodzaje kawy. Niektóre modele ekspresów poza zapisanymi w pamięci przepisami, zostały wyposażone w opcję zaprogramowania dodatkowych kaw. Twoja partnerka lubi latte, ale tylko na podwójnym espresso? Wybór indywidualnych parametrów i zaprogramowanie ich w pamięci urządzenia pozwoli przygotować jej ulubiony napój za pomocą jednego przycisku.

Konstrukcja urządzenia

Wbrew pozorom, budowa ekspresu jest istotna nie tylko z powodów estetycznych. Od tego, jak został zaprojektowany, zależy nie tylko sposób obsługi, ale również czyszczenia. Zwróć szczególną uwagę na budowę pojemnika na mleko – to właśnie tam istnieje największe ryzyko rozwijania się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Również ważny, co pojemnik, jest dyfuzor, którym gorąc mleko przelewane jest do filiżanki. Im będzie prostszy, tym łatwiej go wyczyścisz.

Młynek – tak czy nie?

Kawa ziarnista czy mielona? Obie mają swoich zwolenników i przeciwników. Kawa ziarnista gwarantuje dłuższe zachowanie aromatu, kawa mielona jest wygodniejsza w obsłudze i tańsza. Kupując ekspres automatyczny, masz możliwości wyboru urządzenia z wbudowanym młynkiem – a to eliminuje konieczność zakupu oddzielnego sprzętu do mielenia kawy. Alternatywą dla niezdecydowanych jest wybór ekspresu, który umożliwia korzystanie zarówno z całych, jak i zmielonych ziaren.

Dopasowanie do naczyń różnej wielkości

Tradycyjnie kawę pije się z filiżanek, jednak wielu z nas ma swoje ulubione kubki, z których poranna kawa, zwłaszcza w poniedziałek, smakuje znacznie lepiej. Możliwości dostosowania wysokości dyszy do wielkości kubka pomaga w zachowaniu czystości – napar nie będzie rozpryskiwać się na obudowę ekspresu i zaoszczędzi Ci sprzątania. Skoro mowa o kubkach i filiżankach, zwracamy uwagę, że na smak kawy wpływa również jej temperatura. Najbardziej wartościowy smakowo będzie napar, który parzy się do gorącego naczynia, przez co wolniej się schładza. I dłużej smakuje.

Ranking ekspresów do kawy – sprawdź naszą „dziewiątkę wspaniałych”

Miejsce 9.: Ekspres ciśnieniowy Philips EP2224/40

Zestawienie najlepszej dziewiątki otwiera urządzenie marki Philips. Ekspres pozawala za pomocą jednego przycisku przyrządzić klasyczną czarną kawę lub intensywne espresso, które błyskawicznie postawi Cię na nogi. Przy pomocy prostego w obsłudze spieniacza przyrządzisz natomiast mleczną piankę bezpośrednio w filiżance. Urządzenie umożliwia także zaprogramowanie funkcji „Moja Kawa”: zapamiętanie jednego z 3 ustawień mocy kawy. Przyspieszy to proces przygotowywania naparu.

Miejsce 8.: Ekspres ciśnieniowy Philips Latte Go EP2230/10

Tuż za pierwszym modelem od Philipsa ulokował się sprzęt tej samej marki. Wyższe miejsce w rankingu zapewniła mu możliwość przygotowania jednym przyciskiem nie dwóch, a trzech kaw. Sporym atutem ekspresu jest funkcja Latte Go: prosty w obsłudze i prosty w czyszczeniu system do spieniania mleka. Jego zaletami są możliwość mycia w zmywarce oraz opcja przechowywania pojemnika z mlekiem w lodówce. Wygodę obsługi wzmacnia również czytelny, dotykowy ekran.

Miejsce 7.: Ekspres ciśnieniowy Philips Latte Go EP5331/10

Na miejscu 7. naszego rankingu ekspresów ciśnieniowych trafił kolejny model Philips Latte Go. Proponowana wersja pozwala na przyrządzenie aż 6 różnych rodzajów kaw. Są to: espresso, czarna kawa, americana oraz cappuccino, latte machiatto oraz cafe au lait. Łatwy do zdemontowania blok zaparzający pozwala w bardzo łatwy sposób oczyścić urządzenie, dzięki czemu będzie Ci ono niezawodnie służyć przez lata. Tę samą rolę pełni zamontowany wewnątrz filtr do wody, który dodatkowo wpływa na smak uzyskanego naparu.

Miejsce 6.: Ekspres ciśnieniowy Philips 5000 EP5363/10

Czym wyróżnia się sprzęt, który wylądował na pozycji szóstej? Podobnie jak poprzednicy, pozwala on na przyrządzanie naparu z ziaren całych oraz zmielonych. Znajdujący się wewnątrz ceramiczny młynek pozwoli Ci cieszyć się doskonałą kawą przez lata. W pamięci urządzenia zaprogramowanych zostało 5 kaw, co oznacza, że przyrządzisz je za pomocą tylko jednej przycisku. Tutaj możesz też własnoręcznie ustawić kawę o 5 poziomach zmielenia ziaren, a także zapisać w pamięci ekspresu ten parametr. Zintegrowaną, dopasowaną estetycznie karafkę do mleka możesz przechowywać w lodówce.                                                                                                                                       

Miejsce 5.: Ekspres ciśnieniowy Siemens TQ507R02

W połowie naszego rankingu ekspresów ciśnieniowych ulokował się jedyny w naszym zestawieniu ekspres marki Siemens. Co proponuje nam w tym wypadku słynna „niemiecka precyzja”? Przede wszystkim – łatwa i wygodna obsługa, co gwarantuje nam intuicyjny, dotykowy panel sterowania. W proponowanym modelu przyrządzimy na raz jedną lub dwie kawy, co jest możliwe dzięki podwójnemu dystrybutorowi. Zwracamy też uwagę na wyjątkowy, automatyczny system czyszczący. Dzięki temu masz pewność, że spieniacz do mleka nie stanie się siedliskiem groźnych drobnoustrojów. Czyszczenie aparatury do przyrządzania kawy będzie łatwiejsze, ponieważ obudowę ekspresu można otworzyć.  

Miejsce 4.: Ekspres ciśnieniowy Philips Latte Go EP5340/10

Tuż za podium znajduje się kolejny produkt Philips Latte Go. Z jego pomocą przygotujesz aż 6 rodzajów kaw, a każdą z nich możesz dopasować do swoich upodobań. Po zapisaniu ich w pamięci urządzenia będziesz w stanie przyrządzić je za pomocą jednego przycisku. Szybka kawa przed wyjściem do pracy? Z Philips Latte Go jest to możliwe! Kawa z mlekiem? Nie ma najmniejszego problemu – doskonała pianka to już standard w urządzeniach z kwalifikacją Latte Go. Jego czyszczenie nie przysporzy Ci natomiast najmniejszych kłopotów. Brak rurek i ukrytych elementów gwarantuje łatwość utrzymania higieny.

Miejsce 3.: Ekspres ciśnieniowy NIVONA 789

Oto i ona – najlepsza trójka ekspresów automatycznych. Na trzecim miejscu zatrzymał się jedyny w naszym zestawieniu model, w którym użyjesz tylko całych ziaren. Co w nim znajdziesz? Przede wszystkim system Aroma Balance. Dzięki niemu każdy rodzaj ziarna może uzyskać trzy poziomy smaku: dynamiczny, stały oraz intensywny. W łatwy i szybki sposób, za pomocą tylko jednego przycisku, przyrządzisz dokładnie taką kawę, jaką lubisz. Interesującą nowinką, która wyróżnia proponowane urządzenie na tle innych, jest zintegrowany interfejs Bluetooth. Zainstaluj na telefonie aplikację Nivona App, a urządzeniem będziesz sterować za pomocą telefonu.

Miejsce 2.: Ekspres ciśnieniowy DeLonghi Ecam 370.95.T

Wysoką, drugą pozycję, osiągnął sprzęt cenionej, włoskiej marki DeLonhgi. Dzięki naszej propozycji możesz cieszyć się przyrządzoną przez siebie, prawdziwie włoską kawą. Obawiasz się, że nie masz wystarczających umiejętności? Innowacyjny wyświetlacz dotykowy, z czytelnymi ikonami i kolorowym ekranem, nawet początkującym kawoszom pozwoli przyrządzić doskonały napar. W pamięci prezentowanego urządzenia zapisano aż 11 kawowych klasyków, dzięki czemu przygotujesz je za pomocą jednego przycisku. Jeśli natomiast na swoim smartfonie zainstalujesz aplikację Coffee Link App, wybraną kawę przyrządzisz nawet bez ruszania się z kanapy.

Miejsce 1.: Ekspres ciśnieniowy SAECO PicoBaristo Deluxe SM5570/10 Piano Black

Zwycięzcą rankingu najlepszych ekspresów ciśnieniowych okazał się produkt Saeco, który łączy w sobie najlepsze cechy wszystkich swoich rywali. Kawę przyrządzisz w nim zarówno z ziaren całych, jak i mielonych. W jego pamięci możesz zapisać swoje ulubione kombinacje mocy i smaku kawy, ale również dobrze możesz wybrać jedną 13 rodzajów kaw znajdujących się już w pamięci urządzenia. Steruj nim wygodnie za pomocą czytelnego, intuicyjnego wyświetlacza. Filtr Aqua Clean zadba natomiast o bezawaryjne działanie oraz pełnię smaku przyrządzonego naparu. Nie można również nie wspomnieć o jego wyjątkowo eleganckim wyglądzie, dzięki któremu będzie się doskonale komponował zarówno w minimalistycznym, jak i tradycyjnym wnętrzu.

Dodane: 2020-01-31