Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez słuchawek. Dzięki nim odetniesz się od męczącego hałasu, na przykład w komunikacji publicznej, i zanurzysz się w muzycznym świecie. Obejrzysz też film lub zagrasz w grę, nie przeszkadzając ludziom wokół. Wybór słuchawek wydaje się prosty, w końcu sklepowe półki uginają się pod ciężarem towarów. Nie wszystkie modele spełnią jednak Twoje oczekiwania. Jakie słuchawki nauszne będą dla Ciebie najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

sluchawki-nauszne

Jakie słuchawki nauszne wybrać? Czy to na pewno słuchawki dla Ciebie?

Być może zastanawiasz się, czy zakup słuchawek nausznych będzie na pewno dobrym wyborem. W końcu takie urządzenia są dość duże, więc raczej nie schowasz ich do kieszeni czy małej torebki. Nie sprawdzą się również na siłowni czy podczas sportów na świeżym powietrzu. Zniechęcać Cię może także ich cena, są bowiem droższe od malutkich słuchawek „pchełek”, które można dostać już za kilka złotych. Mimo tych kilku wad słuchawki nauszne cieszą się wielką popularnością. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – gwarantują naprawdę wysoką jakość dźwięku, doskonale więc nadają się do słuchania muzyki, oglądania filmów czy grania w gry. Są też lepszym wyborem niż słuchawki dokanałowe, jeśli wziąć pod uwagę negatywny wpływ takich urządzeń na nasz słuch.

Jak wybrać słuchawki?

Jakie słuchawki nauszne spełnią Twoje oczekiwania? Na jakie cechy należy zwrócić uwagę? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych parametrów.

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia – określane również jako pasmo przepustowe – to zakres częstotliwości słyszalnych przez ludzi. Wrażliwość na poszczególne częstotliwości jest kwestią indywidualną, ale ogólny zakres słyszenia wynosi 16000-20000 Hz i oznacza docierające do użytkownika niskie i wysokie dźwięki. W przypadku słuchawek tradycyjnych warto szukać wśród modeli, których zakres zaczyna się od 20 Hz. Dzięki tak szerokiej rozpiętości słyszanych dźwięków słuchawki pokrywają pełen zakres częstotliwości. Natomiast w egzemplarzach audiofilskich membrany wykonane są z mikrofibry i mają częstotliwość od 5000 do 45000 Hz.

Membrana

Membrana to element konstrukcyjny słuchawek, który wpływa na jakość reprodukowanego dźwięku słyszalnego. W większości modeli membrana wykonana jest z tworzywa sztucznego. W modelach słuchawek dla bardziej wymagających użytkowników do uzyskania naturalnego dźwięku stosowane są osłony z mikrofibry.

Poziom ciśnienia akustycznego

Poziom ciśnienia akustycznego oznaczany jest skrótem SPL i wyrażany w decybelach. W praktyce ten parametr wskazuje bezpośrednio na głośność słuchawek.

Zniekształcenia harmoniczne

Współczynnik zniekształceń (THD) wynika z nieliniowości głośników słuchawek. Im wyższy jest procentowy poziom zniekształcenia harmonicznego, tym bardziej dokuczliwy jest odsłuch. Dopuszczalny poziom w słuchawkach mieści się w przedziale 0,1%-0,5%, natomiast w sprzęcie audiofilskim zniekształcenia nie mogą przekraczać 0,01%.

Impedancja

Impedancja to inaczej opór elektryczny, a im wyższa impedancja, tym więcej należy dostarczyć słuchawkom mocy, aby osiągnąć pożądany poziom głośności. Impedancję należy czytać odwrotnie niż pozostałe parametry. Oznacza to, że jeśli impedancja w danym modelu słuchawek jest niska, będą one grały głośniej. Przy parametrach dotyczących impedancji warto wspomnieć o omach, które wskazują poziom wyciszenia słuchawek.

Redukcja szumów

W celu zmniejszenia niepożądanych szumów docierających z zewnątrz stosuje się dwa rodzaje redukcji szumów: bierny i aktywny. Bierna metoda oparta jest na samej konstrukcji słuchawek, które okalają całe ucho. Dzięki temu nie dopuszczają bądź tylko w nieznacznym stopniu przepuszczają hałasy dochodzące z zewnątrz. Natomiast formą wygłuszenia aktywnego jest elektroniczny układ wychwytujący szumy z otoczenia, który generuje fale dźwiękowe zagłuszające dźwięki dochodzące ze środowiska zewnętrznego. Warto zaznaczyć, że słuchawki z aktywnym wygłuszeniem powinny być zasilane bateriami lub akumulatorem.

Słuchawki nauszne – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wiesz już, jak wybrać słuchawki nauszne; warto jednak zwrócić uwagę również na kilka dodatkowych elementów.

Mikrofon – przyda się, jeśli zamierzasz rozmawiać, mając słuchawki na uszach. To istotny dodatek zwłaszcza w słuchawkach wybieranych przez graczy.

Regulacja – słuchawki nauszne powinny być regulowane, aby można było dopasować je do wielkości swojej głowy. Dobrze, jeśli da się je złożyć, by zajmowały nieco mniej miejsca.

Słuchawki bezprzewodowe czy przewodowe?

Jakie słuchawki nauszne wybrać – bezprzewodowe czy przewodowe? Słuchawki przewodowe są zdecydowanie częściej wybierane. Oczywiście kabel, które łączy je ze sprzętem, może czasem przeszkadzać, zwłaszcza jeśli jest zbyt długi lub zbyt krótki. Nie musisz jednak martwić się, że sygnał w słuchawkach zostanie przerwany.

Słuchawki bezprzewodowe – nowocześniejsze i chętniej wybierane zwłaszcza przez graczy, którzy nie chcą, by długość kabla ograniczała im długie posiedzenia przy konsoli. Są też wygodniejsze i bardziej uniwersalne, ale niestety mają wadę: należy je regularnie ładować. Może się zdarzyć, że bateria padnie w nieodpowiedniej chwili. Słuchawki bezprzewodowe łączą się ze sprzętem przez Bluetooth, możesz więc czasem stracić sygnał.

Słuchawki nauszne otwarte czy zamknięte?

Jakie słuchawki nauszne wybrać – otwarte czy zamknięte? Słuchawki nauszne otwarte sprawdzą się świetnie w miejscach, gdzie nie ma zbyt dużego hałasu wokół, na przykład w domu. Są mniej szczelne, więc przepuszczają dźwięk na zewnątrz, ale za to mają lepszą wentylację ucha.

Słuchawki nauszne zamknięte będą z kolei doskonałym wyborem, jeśli zamierzasz korzystać z nich na przykład w komunikacji publicznej. Lepiej izolują hałas z zewnątrz i nie przepuszczają tak bardzo dźwięków, więc osoba siedząca obok Ciebie raczej nie usłyszy, czego właśnie słuchasz.

kobieta-ze-sluchawkami

Jakie słuchawki nauszne wybrać? Nasze propozycje

Skoro wiesz już, jak wybrać słuchawki nauszne i na co zwrócić uwagę przed zakupem, spójrz na listę trzech najpopularniejszych modeli w naszym sklepie i wybierz najlepsze słuchawki dla siebie.

Słuchawki Panasonic RP-HF400B-W

Półotwarte, nauszne, bezprzewodowe słuchawki w bardzo przystępnej cenie. Są lekkie i mają składaną konstrukcję, więc sprawdzą się również w podróży. Gwarantują doskonałą jakość dźwięku i mocne brzmienie przez 20 godzin. Posiadają także wbudowany mikrofon i regulację głośności.

Słuchawki JBL Live 500BT

Prawdziwa gratka dla miłośników czystych dźwięków. Dzięki funkcji Bluetooth łączą się z dowolnym urządzeniem – tabletem, komórką czy laptopem. Przycisk Ambient Aware pozwoli Ci na szybkie wyciszenie muzyki i wyraźniejsze słyszenie odgłosów z zewnątrz. Bezprzewodowe słuchawki nauszne mają w zestawie kabel audio – jeśli Ci się rozładują, możesz go szybko podłączyć i nie martwić się rozładowaną baterią. Posiadają też wbudowany zestaw głośnomówiący, więc łatwo odbierzesz połączenia.

Słuchawki Denon AHD1200WTEM

Te zamknięte słuchawki nauszne pomogą Ci całkowicie odizolować się od otoczenia i zagwarantują doskonały dźwięk. Do tego są eleganckie i gustowne, cieszą oczy starannym wykonaniem. Mają odłączany kabel o długości 1,3 m z przyciskami do sterowania urządzeniem. Sprawdzą się niemal w każdej sytuacji – a zwłaszcza w podróży. Łatwo je przenosić; można je złożyć i schować do specjalnej torby. Nie musisz się przejmować, że ulegną zniszczeniu, wykonane bowiem zostały z wytrzymałych materiałów: skóry ekologicznej i aluminium odlewanego ciśnieniowo.

Dodane: 2019-10-21