Czwartkowe popołudnie. Jesteś na spacerze w Twojej ulubionej części miasta, widzisz wspaniały kadr i wyciągasz telefon, by uwiecznić go na zdjęciu. Po odblokowaniu ekranu okazuje się jednak, że „poziom naładowania baterii jest za niski”. Urządzenie się wyłącza. Ile razy zdarzyła Ci się podobna sytuacja? W naszym poradniku podpowiadamy, jak poprawić oszczędzanie baterii. Jeśli natomiast zastanawiasz się nad zmianą telefonu i chcesz wybrać smartfon z dobrą baterią, przygotowaliśmy zestawienie wydajnych modeli o niewygórowanej cenie.

telefon z dobrą baterią

Baterie kiedyś i dzisiaj

Telefony komórkowe starszej generacji wyposażone były w baterie niklowo-kadmowe oraz niklowo-metalowo-wodorowe. Oznaczało to przede wszystkim konieczność ich formowania. Po pierwszym uruchomieniu urządzenie należało trzykrotnie całkowicie rozładować i naładować. Pozwalało to uniknąć zmniejszenia pojemności baterii.

Obecnie producenci stosują w swoich telefonach ogniwa litowo-jonowe. Dla użytkowników oznacza to przede wszystkim możliwości normalnego korzystania z telefonu już po pierwszym uruchomieniu. Dlatego bez problemu możesz podładować nowego smartfona, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Baterie litowo-jonowe charakteryzują się większą pojemnością i krótszym czasem ładowania. Trzeba jednak pamiętać, że dzisiaj korzystanie z telefonu jest też bardziej energochłonne. Chociaż klasyczna Nokia 3310 posiada przestarzałą baterię, jest w stanie wytrzymać kilka dni na jednym ładowaniu. Tymczasem nowoczesny smartfon z dużą baterią może rozładować się już po jednym dniu.

Wytrzymała bateria – co ją charakteryzuje?

Specyfikacje techniczne telefonów zawierają informacje, które mogą Ci pomóc w wybierze smartfona z dobrą baterią. Na które parametry powinieneś zwrócić uwagę, jeśli Twój nowy telefon ma wytrzymać dłużej na pojedynczym ładowaniu?

Pojemność

Wartość ta wyrażana jest w miliamperogodzinach (mAh). Samo zużycie zgromadzonej w akumulatorze energii zależy również od innych czynników, jednak im większa będzie jego pojemność, tym dłużej można używać telefonu przy optymalnych ustawieniach. Pojęcie „duża” oznacza baterię o pojemności przynajmniej 4000 mAh.

Procesor

Pojemność baterii to ważny parametr, ale nie bez znaczenia jest również wydajność procesora. Średniej klasy wyposażenie telefonu oznacza nieco wolniejsze działanie oraz pozwala zużyć mniej prądu.

Rozmiar ekranu

Ekran to najbardziej energochłonna część telefonu. Większy wyświetlacz to konieczność większego zużycia baterii, by urządzenie mogło działać w komfortowy dla użytkownika sposób. Potrzebujesz telefonu, który wytrzyma więcej niż jeden dzień bez dostępu do ładowarki? Zrezygnuj z dużego ekranu, a Twoje urządzenie będzie działać dłużej.

Aparat fotograficzny

Bardziej zaawansowane technologiczne smartfony to również lepsze możliwości wbudowanych w nich aparatów fotograficznych. Niestety, przekłada się to również na większe zużycie baterii.

Sposoby na ograniczenie zużycia baterii

Znalezienie smartfonu z dobrą baterią, wydajnym procesorem oraz wygodnym ekranem jest trudne. Dlatego jeśli Twój telefon powinien spełniać wszystkie te warunki, polecamy kilka tricków na zoptymalizowanie zarządzenia energią.

1. Zmień ustawienia jasności ekranu. Ustaw jasność ekranu na najmniejszą możliwą i zwiększaj ją tylko w razie potrzeby. Przyciemniony wyświetlacz przez większość dnia jest tak samo wygodny, a przedłuża czas pracy baterii o połowę.

2. Wybierz ciemniejszą tapetę i motyw. Jasny ekran wymaga więcej energii, dlatego wszędzie, gdzie jest to możliwe, wybieraj ciemniejsze kolory.

3. Zrezygnuj z animowanego wygaszacza. Oczywiście ustawienie w tej roli animacji galaktycznej mgławicy czy pokazu zdjęć z własnych podróży jest kuszące. Jednak dla zachowania optymalnej pracy baterii warto jest ograniczyć jej zużycie, kiedy nie korzystamy z telefonu. A ruchome wygaszacze temu nie sprzyjają.

4. Ogranicz transmisję danych. Obecnie funkcjonujemy w dwóch rzeczywistościach, jedną z nich jest ta wirtualna, a smartfony ułatwiają nam pozostawanie w sieci bez potrzeby korzystania z osobistego komputera.  Jeśli jednak bateria w Twoim telefonie jest już na skraju wyczerpania, wyłącz transmisję danych i Wi-fi, a telefon wytrzyma nieco dłużej.

5. Wyłączaj nieużywane aplikacje. Mowa tutaj zarówno o Bluetooth czy porcie fal radiowych (NFC), jak i nieużywanych w danej chwili mediach społecznościowych, agencie poczty oraz grach. Sprawdź również, czy w Twoim telefonie uruchomiona jest autosynchronizacja. Dzięki niej jesteś zawsze na bieżąco, ale to właśnie z jej powodu Twój telefon stale pobiera aktualizacje z różnych portali i szybciej zużywa baterie.

Smartfon z dobrą baterią – jakie modele polecamy?

Wyjaśnienie niskiej ceny smartfonów z dużą baterią jest proste. To wynik rezygnacji z efektownego ekranu, szybkiego procesora i wysokiej jakości aparatu właśnie na rzecz wytrzymałej baterii. Koszty wyprodukowania takiego telefonu są więc niższe. Nie oznacza to jednak, że decydując się na dobrą baterię, musisz zrezygnować ze wszystkich udogodnień. Zobacz, jakie funkcjonalności znajdziesz w niedrogich, wytrzymałych telefonach.

Asus ZenFone Max Pro M1

Ten stosunkowo tani smartfon z dobrą baterią pozwala na jednoczesne korzystanie z dwóch różnych kart SIM. Wykorzystasz go zarówno do kontaktowania się z bliskimi z numeru prywatnego, jak i do kontaktów zawodowych ze służbowej karty. Dodatkowy slot na kartę pamięci pozwala na zwiększenie pojemności telefonu o 32 GB. Sześciocalowy wyświetlacz gwarantuje wygodne przeglądanie wiadomości i korzystanie z mediów społecznościowych. Urządzenie jest kompatybilne z technologią NFC, co pozwala na wykonywanie płatności za pomocą telefonu. Proponowany model bez problemu naładujesz też przy użyciu bezprzewodowej ładowarki.

Doogee BL7000

Marka Doogee na polskim rynku funkcjonuje do niedawna, bo zaledwie od 2018 roku. W ich ofercie znaleźć można smartfony o zróżnicowanych cenach i możliwościach, a wśród nich między innymi model BL700. Charakteryzuje się on przede wszystkim niezwykle wytrzymałą baterią o pojemności 7060 mAh. Poza dużą baterią smartfon wyposażony został również w podwójny obiektyw tylnego aparatu. Dzięki temu, robiąc nim zdjęcia, możesz poeksperymentować się efektem oddalenia i przybliżenia obiektu, co oznacza ze ten sam kadr będzie wyglądał na dwóch zdjęciach zupełnie inaczej. Duży wyświetlacz powala zarówno sprawdzić efekt zabaw podwójnym obiektywem, jak i wygodnie przeglądać strony internetowe.

Ulefone Armor 3T

Jeśli szukasz urządzenia do zadań specjalnych, sprawdź model Ulefone Armor 3T. Duża bateria o pojemności ponad 10 tysięcy mAh to gwarancja długiego działania na pojedynczym ładowaniu baterii. Smartfon wyposażony został w pancerną obudowę, która minimalizuje ryzyko uszkodzenia nawet w razie upadku z dużej wysokości czy na bardzo twarde podłoże. W zestawie znajdziesz również dwa śrubokręty - wykorzystasz je do zdjęcia obudowy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Telefon wyposażony został również w dodatkowy uchwyt rowerowy dla miłośników wycieczek.

Akcesoria do ładowania, które ułatwią Ci życie

Nawet smartfon z mocną baterią może rozładować się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Dlatego zwróć uwagę na akcesoria, które umożliwią Ci szybkie ładowanie telefonu. Mała podpowiedź: ładowanie baterii będzie jeszcze szybsze, jeśli w jego trakcie wyłączysz urządzenie.

smartfon z mocną baterią

Powerbank

To dodatkowe źródło energii, które bez problemu schowasz w torebce czy plecaku. Zależnie od pojemności znajdującego się w nim akumulatora, możesz wykorzystać go nawet kilkukrotnie po jednym naładowaniu. Powerbanka zasilisz za pomocą klasycznej ładowarki telefonicznej. Do połączenia go z telefonem potrzebujesz kabla z wejściem USB. Wybór zewnętrznych baterii jest na tyle duży, że znajdziesz wśród nich zarówno niewielkie, eleganckie modele, jak i egzemplarze przeznaczone na dłuższe wypady w miejsca pozbawione dostępu do prądu.

Ładowarki bezprzewodowe

Zwolenników nowinek technologicznych zainteresować może ładowarka indukcyjna. Umożliwia ona ładowanie telefonu obsługującego system NFC bez konieczności korzystania z kabla. Na pozór może się to wydawać jedynie modnym gadżetem, bo podłączenie telefonu do zwyczajnej ładowarki to czynność trwająca zaledwie kilka sekund. Jednak dzięki bezprzewodowej ładowarce nie musisz poświęcać uwagi na precyzyjne wpięcie urządzenia. Wystarczy, że odłożysz telefon na miejsce, a bateria zacznie się ładować.

Dodane: 2019-08-27