Wakacyjny wyjazd, znaczące wydarzenie lub po prostu moment, który trzeba zapamiętać na długo – są wspomnienia, które aż chce się utrwalić. Czy do zrobienia idealnego zdjęcia potrzebujesz nadal aparatu fotograficznego? Obiektyw i aplikacja do robienia zdjęć są już standardowym wyposażeniem telefonu komórkowego. Co więcej, producenci smartfonów prześcigają się w rozwijaniu możliwości swoich urządzeń, dlatego sprzęt do zrobienia idealnego zdjęcia możesz mieć po prostu w swojej kieszeni. Zastanawiasz się, jaki smartfon z dobrym aparatem wybrać, by uzyskać niemal profesjonalną jakość zdjęć? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

smartfon z dobrym aparatem

Dobry aparat w smartfonie – najważniejsze parametry

Co właściwie oznacza określenie „dobry aparat”? Każdy użytkownik ceni w aparacie coś innego, w zależności od rodzaju zdjęć, które robi najczęściej.  Dlatego wybierając aparat, zwróć uwagę na rozwinięte możliwości techniczne. To właśnie dzięki nim zwiększa się różnorodność ustawień sprzętu.

Liczba obiektywów

W nowszych modelach telefonów podstawowy aparat wyposażony został w dwa obiektywy. Od 2017 w smartfonach Sony to rozwiązanie jest już standardem. Czy taki dodatek wpływa na jakość zdjęć? Jak najbardziej - działa jak obiektyw szerokokątny w tradycyjnym aparacie fotograficznym. Wykorzystasz je przy fotografowaniu krajobrazów i niewielkich przestrzeni, a także dużych grup ludzi. Teleobiektyw umożliwia również szczegółowe oddanie bardzo oddalonych obiektów.

Peryskopowy zoom

Ta technologiczna nowinka dostępna w urządzaniach marki Huawei zadowoli użytkowników, którzy od urządzeń mobilnych oczekują efektów zbliżonych do działania lustrzanki. Przybliżenie fotografowanego obiektu zachodzi nie poprzez cyfrową obróbkę obrazu, ale dzięki działaniu ruchomych elementów urządzenia.  Oznacza to, że nawet zdjęcia w dużym zbliżeniu, wykonane „z ręki”, bez dodatkowej stabilizacji, pozostają wyraźne i świetnie oddają detal.

Tryb manualny

W smartfonach domyślnie ustawione jest automatyczne dopasowanie czasu naświetlenia, czułości ISO czy pomiaru światła. Dzięki temu wykonanie zdjęcia jest banalne – odblokowujesz urządzenie, uruchamiasz tryb aparatu i naciskasz migawkę. To rozwiązanie może jednak okazać się niewystarczające dla osób, które lubią odkrywać możliwości sprzętu. Dlatego, wybierając smartfona z aparatem, weź pod uwagę to, które parametry możesz ustawić ręcznie.

High Dynamic Range

Tryb HDR w telefonie komórkowym może oznaczać dwie zupełnie różne rzeczy: wysokiej jakości ekran wyświetlający wyrazisty obraz oraz możliwość wykonania dobrze oświetlonego zdjęcia. W przypadku zakupu smartfona do zdjęć powinno Cię zainteresować to drugie zastosowanie. HDR gwarantuje optymalny stosunek światła i cienia, przez co poprawia kontrast obrazu. Docenisz go, fotografując zachodzące słońce oraz obiekty w niedoświetlonej przestrzeni.

aparat z dobrym aparatem na wakacje

Dobry aparat i odpowiednie parametry

Jeśli Twój telefon ma dobrze sprawdzać się w roli aparatu fotograficznego, weź pod uwagę również jego wydajność. Duże możliwości fotograficzne wymagają odpowiednich parametrów technicznych, dzięki czemu smartfon nie będzie zawieszał się podczas pracy.

Ile rdzeni ma dobry procesor?

W ogromnej większość smartfonów wykorzystuje się rdzenie Advanced RISC Machine. Zostały one opracowane dla urządzeń o niskim poborze energii, w tym właśnie smartfonów. Niski pobór energii nie oznacza jednak małej wydajności, wręcz przeciwnie – nowsze urządzenia umożliwiają pracę na coraz bardziej wymagającym oprogramowaniu. Chociaż we flagowcach najpopularniejszych producentów spotkasz już procesory ośmiordzeniowe, smartfony z procesorami czterordzeniowym również sprawdzą się do robienia zdjęć.

Pamiętaj o pamięci

Aspekt równie ważny, jeśli nie ważniejszy niż niezawodny procesor. Więcej pamięci to nie tylko miejsce na zdjęcia, ale również płynniejsze i szybsze działanie samego urządzenia. Sprawdź też, czy w wybranym modelu istnieje możliwość instalowania aplikacji na karcie pamięci. Zwiększy to ilość miejsca na programy do obróbki zdjęć bez obciążania pamięci wewnętrznej. Dodatkową kartę pamięci wykorzystasz również jako miejsce zapisywania zdjęć z aparatu.

Jakość obrazu w podglądzie

Chociaż fachową obróbkę zdjęć przeprowadza się zazwyczaj na komputerze, coraz częściej robimy to z poziomu telefonu. Wspomniane już programy obróbki graficznej dostępne w wersjach mobilnych umożliwiają coś więcej niż dodanie psich uszu czy kocich wąsów. Wśród tego rodzaju oprogramowania znajdziesz także dopasowane do mniejszych urządzeń wersje programów graficznych używanych na dużym ekranie. Oczywiście możliwości mobilnej wersji Adobe Photoshop Express są mniejsze niż w pełnej wersji programu, jednak nawet okrojony program pozwala wykończyć Twoje zdjęcia w efektowny sposób. Warunkiem dla wygodnej pracy jest oczywiście wyświetlacz – na tyle duży, by łatwo operować obrazem, i odpowiednio wyrazisty, by właściwie oddawał kolory

Bateria: musi wytrzymać

Nie bez znaczenia są pojemność i czas pracy baterii. Nie trzeba chyba przypominać, że im więcej - i dłużej - tym lepiej?  Wybierając urządzenie, pamiętaj, że czas pracy baterii podawany przez producenta dotyczy optymalnych warunków. Tymczasem używanie aparatu oraz obróbka zdjęć zużywają baterię szybciej niż przeciętne korzystanie. Dlatego, jeśli wybierasz się w dłuższą wycieczkę i zamierzasz ją udokumentować, zaopatrz się w powerbank.

Smartfon z dobrym aparatem? Postaw na flagowce Huawei i Samsung

Samsung Galaxy S10/S10+

Aparaty w telefonach Samsung Galaxy S10 i S10+ wyposażono w trzy obiektywy o różnych ogniskowych, wśród nich też obiektyw szerokokątny i podwójny zoom optyczny.  Oba modele posiadają opcję rozmycia tła zarówno w przednim, jak i tylnym aparacie, dzięki czemu zrobione przez Ciebie zdjęcia będą sprawiały wrażenie zrobionych tradycyjnym sprzętem. Jeśli chodzi o aparaty, najważniejszą różnicą między S10 a S10+ jest liczba obiektywów umieszczonych na ekranie. Galaxy S10 posiada jeden obiektyw, chociaż wykonane nim zdjęcia wygrywają z „selfie” z przedniej kamery jeszcze przed kilku laty. Tymczasem S10+ idzie dalej i również z przodu zwiększa liczbę obiektywów. Oznacza to, że interesujący wizualnie efekt rozmycia tła uzyskasz nawet w trybie „selfie”.

Czy aparaty Samsung Galaxy S10 i S10+ mają wady? Użytkownicy chwalą jakość zdjęć, ciekawe efekty i działanie aparatu w trybie manualnym. Wskazują też jednak, że przy automatycznym doborze parametrów kadrowanie przez sztuczną inteligencję może wbrew pozorom wybierać mniej korzystny kadr.

Huawei P30/P30 PRO/ P30 Lite

 

Seria Huawei P30, w której znajdziesz również modele P30 Lite oraz P30 Pro, także wykorzystuje SI do automatycznego dostosowywania ustawień. Nic w tym dziwnego, koreański lider rynku GSM jako pierwszy wprowadził takie rozwiązanie do usprawnienia pracy całego telefonu. Urządzenia z serii P30 z jej pomocą dostosowują parametry zdjęcia do rozpoznanej scenerii. A według recenzji robią to najlepiej w swojej kategorii. Trzy różne ogniskowe, podobnie jak w modelach Samsunga, zapewniają rozmycie tła i poprawiają widoczność detalu. Ponadto model P30 Pro rejestruje 30% więcej światła niż model P30, dzięki możliwości całkowitego wykorzystania sensora Super Spectrum. Oznacza to, że w nieoświetlonym pomieszczeniu aparat rejestruje obraz lepiej niż ludzkie oko.

Czy do zdjęć warto wybrać któryś z nich? Huawei P30 Pro uznawany jest za bezkonkurencyjny, również w porównaniu z innymi urządzeniami z tej samej kategorii. Chociaż ich cena jest niższa, modele P30 oraz P30 Lite też wyposażono w obiektywy umożliwiające zaakcentowanie detalu czy przybliżenie oddalonych obiektów bez utraty jakości obrazu.

Czy smartfon jest w stanie zastąpić aparat fotograficzny?

Zwiększająca się dostępność smartfonów oraz ich coraz większe możliwości sprawiają, że popularność fotografii mobilnej rośnie. Zdjęcia wykonane telefonami wypełniają nasze profile w mediach społecznościowych. Profesjonaliści także coraz częściej korzystają z możliwości urządzeń mobilnych. Smartfon z dobrym aparatem fotograficznym umożliwia zrobienie zdjęć niemal tej samej jakości, co tradycyjne urządzenie, a do tego jest lżejszy i pozwala na natychmiastową publikację obrazu.

 

Dodane: 2019-07-25