Przejście od odbiorników kineskopowych do płaskich ekranów wywróciło do góry nogami oglądanie telewizji w domowym zaciszu. Płaskie telewizory z ekranami LCD, LED czy OLED gwarantują wysoką jakość odtwarzanego obrazu. Ceną, jaką płacimy za coraz cieńsze ekrany domowych telewizorów, są ich możliwości akustyczne. Wewnątrz obudowy nie ma tyle miejsca, co w starszych odbiornikach. Producenci nie są więc w stanie zmieścić tam głośników gwarantujących jakość dźwięku na poziomie równie wysokim, co jakość obrazu. Praktycznym rozwiązaniem może być uzupełnienie domowego sprzętu RTV w soundbar. Co to jest? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Czy soundbar działa tylko z telewizorem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

soundbar-co-to

Soundbar – co to jest?

Soundbar to, inaczej mówiąc, panel dźwiękowy. Z jego pomocą uzyskasz pełnię dźwięku, której głośniki wbudowane w telewizorze nie są w stanie zagwarantować. Głębia i jakość audio uzależniona jest od sposobu zapisu ścieżki na nośniku oraz od samej budowy soundbaru. Zastanawiając się, jaki soundbar wybrać, zwróć także uwagę na sposób przesyłania danych. Nie bez znaczenia pozostaje też to, czy w zestawie znajduje się dodatkowy głośnik niskotonowy. Subwoofer, bo o niego chodzi, poprawia gorzej słyszalne, basowe tony. Razem z pełnym zestawem głośników wykorzystasz go również do wzmocnienia efektu przestrzenności dźwięku.

Różnica między soundbarem a głośnikami telewizyjnymi

W przeciwieństwie do głośników umieszczonych wewnątrz telewizora, soundbar wypełnia dźwiękiem całe pomieszczenie. Efekt taki uzyskuje się przede wszystkim dzięki liczbie kanałów, na których urządzenie może emitować dźwięk. Belka głośnikowa składa się z minimum dwóch głośników, a im jest ich więcej, tym lepiej. Wrażenie przestrzenności zwiększa także zwrócenie ich w różne strony. Głośniki mogą być umieszczone na 3 sposoby: na wprost, skierowane w górę lub ustawione pod kątem. Ten prosty trik sprawia, że fala dźwiękowa odbija się od różnych powierzchni. Oglądając film, odnosimy wrażenie, ze dźwięk otacza nas z każdej strony. A satysfakcja z seansu rośnie.

Soundbar a przestrzenność dźwięku

Nasz zmysł słuchu przywykł już do dźwięku w formacie stereo. Dlatego też producenci sprzętów audio dwoją się i troją, by poprawić jakość naszych doznań słuchowych. Panele głośnikowe wykorzystują różne technologie uprzestrzenniania się dźwięku. Przed wyborem odpowiedniego soundbaru warto zorientować się, co one oznaczają.

Auro 3D 

Największą różnicą technologii Auro 3D w porównaniu do klasycznego strumienia wielokanałowego jest obecność górnych kanałów dźwiękowych. Dzięki nim wrażenia słuchacza są bardziej realistyczne, a podczas oglądania filmu widz mocniej angażuje się w jego akcję.

DTS:X

System trójwymiarowego dźwięku, który podobnie jak Auro 3D, opiera się na dużej ilości obiektów dźwiękowych. Za wysyłkę wiązki dźwięku do właściwego głośnika odpowiada amplituner.

Dolby Atmos

Technologia podobna do systemu DTS:X, stosowana w urządzeniach Samsunga. Słuchacz może sterować dźwiękiem w pionie i poziomie. Dzięki temu dociera on z różnych stron, podobnie jak ma to miejsce w sali kinowej.

Estetyczny wygląd i praktyczne dodatki

Obsługa soundbara nie jest skomplikowana, jednak producenci dbają, by była też wygodna. Użytkownicy klasycznych wież stereo rozpoznają stosowane w soundbarach wyświetlacze. W tym wypadku służą one również do sygnalizowania statusu urządzenia. Coraz częściej spotkać można również fabrycznie zaprogramowane equalizery, czyli ustawienia poszczególnych parametrów dźwięku. Pilot natomiast umożliwia sterowanie belką głośnikową bez potrzeby podnoszenia się z kanapy. W przeciwieństwie do tradycyjnych zestawów głośnikowych, soundbar to również minimalistyczny wygląd. Nie musisz wybierać pomiędzy estetycznym wystrojem wnętrza a wysoką jakością dźwięku. Dopasowany do wyglądu telewizora soundbar zagwarantuje Ci i jedno, i drugie.

Czy soundbar nadaje się tylko do telewizora?

Chociaż soundbary powstawały z myślą o domowych seansach filmowych, mogą odtwarzać audio również z innych źródeł. Dlatego z powodzeniem wykorzystasz je też w innych sytuacjach, takich jak na przykład:

- korzystanie z serwisów dostępnych przez internet na telewizorach z funkcją Smart TV;

- odtwarzanie muzyki z urządzeń wyposażonych w kiepskiej jakości głośniki, takich jak smartfon, tablet czy laptop;

- nagłośnienie gier uruchamianych za pomocą konsoli.

soundbar-co-to-jest

Jak podłączyć soundbar?

Nie wiesz, jak soundbar wybrać, by miał możliwie najszerszy zakres zastosowań? Zwróć uwagę na znajdujące się w nim złącza i wejścia. To od nich zależy, do jakich urządzeń podłączysz soundbar.

HDMI

Płaski slot znany z nowszych modeli laptopów umożliwia przesyłanie cyfrowego dźwięku razem z obrazem. Zastosowany w soundbarze ogranicza liczbę podłączonych do niego kabli. Wystarczy jeden, by połączyć telewizor z głośnikami i amplitunerem.

Port TJ-45

Standardowe wejście internetowe pozwoli skorzystać z internetowych aplikacji do strumieniowania muzyki, jeśli nie możemy połączyć belki głośnikowej przez Wi-Fi. Korzystając z urządzenia podłączonego do sieci, nie musisz uruchamiać już telewizora.

Port USB

Część soundbarów umożliwia odtworzenie własnoręcznie ułożonej listy utworów, zapisanej na zewnętrznym nośniku danych. Urządzenia o takim przeznaczeniu rozpoznasz po umieszczonym na obudowie tradycyjnym wejściu USB.

Wejście audio

Gniazdo typu jack to nadal najpopularniejszy sposób na połączenie głośników ze źródłem dźwięku. Przy jego pomocy podłączysz przewodowo niemal każde urządzenie. Przewagą przewodowej transmisji dźwięku jest jedynie minimalna utrata jego jakości, dlatego metodę tę szczególnie polecamy audiofilom. 

Bluetooth

Bezprzewodowa przesyłka danych jest alternatywą dla wejścia typu jack. Zainteresuje ona zwłaszcza te osoby, które irytuje widok plączących się pod telewizorem kabli. Bluetooth umożliwia połączenia panelu dźwiękowego z większością urządzeń codziennego użytku. Żeby osiągnąć najwyższą możliwą jakość dźwięku, umieść sprzęt jak najbliżej belki głośnikowej.  

Jakie soundbary polecamy?

Duży wybór urządzeń może być przytłaczający i jeszcze bardziej utrudnić wybór idealnego soundbara. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągę, w której prezentujemy trzy najciekawsze modele soundbarów.

JBL Bar 3.1

Trzykanałowy panel dźwiękowy wyposażono w wejście HDMI. Dzięki niemu za pomocą jednego kabla podłączysz do telewizora belkę dźwiękową, jak i znajdujący się w zestawie subwoofer. Cenisz sobie minimalizm i unikasz plączących się kabli? Wszystkie elementy zestawu bez problemu połączysz z telewizorem bezprzewodowo za pomocą Bluetootha w wersji 4.2. Wydzielony kanał centralny zwiększa czystość ludzkiego głosu. Oznacza to, że podczas oglądania filmu nie umknie Ci z dialogów ani jedno słowo. Elegancką czarną belkę umieść na stoliku lub powieś na ścianie pod telewizorem. Pilot pozwala sterować soundbarem na odległość, co zwiększa wygodę użytkowania.

Hama Sirium4000ABT

W zestawie znajdziemy dwukanałową belkę głośnikową oraz dodatkowy głośnik niskotonowy. Urządzenia o oryginalnym, walcowatym kształcie prezentują się bardzo estetycznie. Jednak sprzęt Hama to nie tylko soundbar. Oprogramowanie wzbogacono o aplikację Alexa – głosowego asystenta domowego. Technologia „inteligentnego domu”, sterowanego za pomocą komend głosowych, zdobywa coraz większe grono sympatyków. Aby wyposażenie domowe reagowało na polecenia głosowe, musi być kompatybilne z oprogramowaniem. Za pomocą asystenta uruchomimy radio lub telewizor, zgasimy światło lub włączymy odkurzacz automatyczny. Nie zauważyłeś, że skończyło się mleko? Po prostu o tym powiedz, a Alexa doda je do Twojej listy zakupów.

Sharp Soundbar HT-SBW160

Soundbar z system dwóch głośników, z których jeden skierowany jest w górę dla osiągnięcia efektu surround. W komplecie znajdziemy także płaski, bezprzewodowy subwoofer. Zaprogramowane ustawienia umożliwiają szybką korekcję dźwięku w trzech trybach: Wiadomości, Muzyka i Film. Do sterowania panelem dźwiękowym służą przyciski umieszczone na obudowie. Jeśli jednak nie chcesz wstawać z kanapy, ustawienia zmienisz wygodnie za pomocą pilota. Soundbar dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrnej. Możesz więc dopasować je do wnętrza Twojego domu również pod kątem wizualnym.

 

Dodane: 2019-05-30