Wyjście do kina to przyjemny sposób na spędzenie popołudnia. Jednak zapełniona sala multipleksu nie zawsze sprzyja temu, jak odbieramy film. Chrupanie prażonej kukurydzy, siorbanie napojów czy rozmowy i śmiech zwyczajnie drażnią. Tymczasem seans z prawdziwego zdarzenia urządzisz również we własnym domu, na Twoich warunkach. Ponieważ kino to nie tylko doskonały obraz, ale także wysokiej jakości dźwięk, w naszym poradniku podpowiadamy co wybrać – soundbar czy kino domowe.

soundbar czy kino domowe

Postaw na świetną jakość dźwięku

Włączasz telewizor, odpalasz nową grę lub ulubiony musical. I zgrzytasz zębami za każdym razem, kiedy wbudowane w ekran głośniki nie radzą sobie z odtwarzaniem audio. Dźwięk wzmacnia odbiór filmu. Wiedzą o tym twórcy, dlatego bardzo starannie dobierają ścieżki dźwiękowe. Zdają sobie z tego sprawę także producenci sprzętu i ciągle wzbogacają ofertę domowego sprzętu audio. Filmy i seriale dostępne w popularnych serwisach streamingowych mają coraz lepszą jakość. W grach słyszymy dzisiaj znacznie więcej niż odgłosy strzelania i niewyraźne okrzyki. Dlatego zaczynamy doceniać sprzęt umożliwiający pełen odbiór efektów audio.

Soundbar vs kino domowe – co jest czym?

Kina domowe już od dawna zajmują czołowe miejsca na szczycie listy urządzeń niezbędnych każdemu wielbicielowi dziesiątej muzy. Starsze modele składają się z odtwarzacza oraz systemu połączonego za pomocą kabli. W nowszych elementy łączą się ze sobą bezprzewodowo. Poza głośnikami w zestawie znajdziesz także amplituner, dzięki któremu wyregulujesz poszczególne parametry dźwięku, oraz subwoofer, odpowiedzialny za emisję niższych tonów. Jeśli nie zadowala Cię żaden gotowy zestaw, możesz złożyć go samodzielnie.

Moda na minimalistyczną estetykę wdarła się przebojem na nasze salony. W oszczędnie urządzonych domach coraz częściej umieszczamy sprzęty o nienachalnym wyglądzie. Im mniej, tym lepiej – ta zasada zdaje się przyświecać również projektantom sprzętu. Soundbar świetnie wpisuje się w ten trend. To urządzenie w formie prostej bryły kryje w sobie głośniki o różnej mocy, dzięki czemu cały system nagłośnieniowy zajmuje mniej miejsca niż tradycyjne kino domowe.

Kino domowe – sprzęt dla osób o dużych wymaganiach

Chociaż rozstawienie elementów zestawu kina domowego wymaga przestrzeni, dzięki rozstawieniu głośników możesz uzyskać efekt surround. Zwiększa on realność odtwarzanego obrazu, a dźwięk nadawany wielokanałowo pojawia się niezależnie od siebie z kilku stron. Kino domowe docenią więc przede wszystkim złaknieni wrażeń kinomaniacy, którzy wieczory spędzają na maratonach ulubionych filmów.

Wykorzystaj przestrzeń

Zestaw kina domowego sprawdzi się również w przypadku domu lub mieszkania o dużej, otwartej przestrzeni. W takich warunkach dźwięk rozchodzi się szerzej, dlatego, używając mniej rozbudowanego sprzętu, możesz mieć wrażenie utraty jakości. Sama nazwa „kino domowe” jest myląca, ponieważ właśnie ze względu na sposób rozchodzenia się dźwięku nadaje się ono także do odtwarzania nagrań muzycznych w wysokim standardzie.

Wady zestawu kina domowego

Przede wszystkim cena. Zestaw kina domowego, który pozwoli w pełni cieszyć się przestrzennym dźwiękiem w dużej przestrzeni, to wydatek rzędu dwóch tysięcy złotych. Jeśli zaś zdecydujesz się na samodzielne dobranie poszczególnych elementów, koszt może wzrosnąć jeszcze bardziej. Sposobem na zmniejszenie ceny zestawu będzie zakup systemu wyposażonego w mniejszą liczbę głośników, jednak zmiana ta wpłynie na sposób rozprzestrzeniania się dźwięku i jego jakość.

Zestawy kina domowego w Neo24:

kino domowe Sony BDV E610

W komplecie znajdziesz pięć głośników działających na różnych kanałach. Oznacza to, że bez problemu odtworzysz dźwięk zakodowany w standardzie Dolby Atmos. W skład zestawu wchodzą dwie przednie kolumny dwudrożne z efektem bass-reflex. Dzięki tej funkcji głośnik ma wysokie możliwości w zakresie niskich, basowych dźwięków. W ten sam dodatek wyposażono kolumny przestrzenne. To właśnie dzięki nim będziesz mieć poczucie zatopienia się w otaczającym Cię dźwięku. Głośnik centralny zagwarantuje natomiast doskonałą jakość podczas spotkania w liczniejszym gronie. Za pomocą technologii Bluetooth bezprzewodowo połączysz zestaw z telefonem lub tabletem. Doskonały dźwięk masz zawsze na wyciągnięcie ręki. 

kino domowe Yamaha YHT 1840

Pięciokanałowy system rozchodzenia się dźwięku gwarantuje spektakularny efekt przestrzenny. Znajdujące się w zestawie głośniki – dwa przednie, dwa przestrzenne i jeden centralny – zapewniają czysty dźwięk o wysokiej rozdzielczości. Subwoofer natomiast zadba o wyraźny bas. Uruchamiając kino domowe, masz pewność, że będziesz doskonale słyszeć dźwięki, nawet jeśli przejdziesz do innego pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób sprzęt radzi sobie z odtwarzaniem wideo. Odtwarzacz działa w standardzie 4K, dlatego w połączeniu z odpowiednim ekranem możesz cieszyć się też obrazem o wysokiej rozdzielczości. Tradycyjny wzornictwo sprawia, że zestaw dobrze wygląda w każdym wnętrzu. 

Czy soundbar to uboższa wersja kina domowego?

Absolutnie nie. Soundbar z powodzeniem zastąpi kino domowe, jednak nie we wszystkich przypadkach będzie w stanie pokazać pełnię swoich możliwości. Ponieważ soundbar wyposażony jest w mniejsze głośniki, ich zasięg również jest bardziej ograniczony. Dlatego soundbary polecamy przede wszystkim do pomieszczeń o mniejszym metrażu. Im większa przestrzeń, tym dłuższą drogę musi przebyć dźwięk, by móc odbić się od ściany. Z tego powodu soundbar lepiej sprawdza się w zamkniętej przestrzeni.

Zrób pożytek z przestrzeni

Poza wspomnianym już minimalistycznym designem belka dźwiękowa to także znaczne zmniejszenie liczby kabli. Sprzęt łączy się ze źródłem dźwięku bezprzewodowo, tak samo jak ewentualne akcesoria dodatkowe. Jeśli chcesz wzmocnić brzmienie basu, możesz wybrać soundbar wyposażony w subwoofer. Jak widać, nawet w przypadku bardziej rozbudowanego zestawu maksymalna liczba jego elementów jest mniejsza niż w przypadku kina domowego. A mniej elementów to mniej przestrzeni dla kurzu i, co za tym idzie, mniej sprzątania.

kino domowe czy soundbar

Czy soundbar sprawdzi się w każdym salonie?

By móc w pełni skorzystać z zalet belki dźwiękowej, konieczny jest telewizor umożliwiający bezprzewodowe łączenie się z głośnikiem. Jeśli Twój sprzęt nie spełnia tego warunku, możesz oczywiście połączyć urządzenia za pomocą kabla, jednak eliminuje to jedną z funkcjonalności sprzętu – możliwość łączenia bezprzewodowego.  

Polecane soundbary:

soundbar JBL Bar 2.1

Za pomocą dwukanałowego soundbara uzyskasz przestrzenne, głębokie tony, ponieważ w zestawie poza samą belką znajduje się również subwoofer. Do połączenia się ze wzmacniaczem basów oraz źródłem dźwięku soundbar wykorzystuje oczywiście łączność bezprzewodową. Za pomocą transmisji Bluetooth prześlesz dźwięk nie tylko z telewizora, ale także z telefonu komórkowego. Twój dom wypełni się muzyką, kiedy tylko przekroczysz próg i soundbar wyłapie sygnał Bluetooth z Twojego telefonu. Soundbar JBL Bar 2.1 jest kompatybilny z większością popularnych pilotów od telewizorów. Dzięki temu nie musisz mieć pod ręką całego arsenału akcesoriów do sterowania każdym sprzętem oddzielnie.

soundbar LG SJ2

Czarna, elegancka listwa dźwiękowa zapewni Ci wysoką jakość dźwięku w przystępnej cenie, a jej wygląd nie zdominuje salonu. Co więcej, oszczędna stylistyka umożliwia dopasowanie go do większości obecnych dzisiaj na rynku modeli telewizorów. Obawiasz się, że tani soundbar nie poradzi sobie z odtwarzaniem niskich tonów? Dla wzmocnienia basów w zestawie umieszczono również bezprzewodowy subwoofer. Sprzęt posiada tryb czuwania. Jeśli źródło dźwięku przestanie nadawać sygnał Bluetooth, listwa głośnikowa przejdzie w stan uśpienia. Wystarczy jednak ponownie uruchomić połączenie w telefonie, by soundbar włączył się samodzielnie. Do sterowania na odległość użyj pilota dołączonego w zestawie. Z powodzeniem możesz jednak używać także pilotów od telewizorów wiodących marek. 

Powiązane artykuły:

Soundbar – co to jest?

Urządzamy domowe centrum rozrywki. Jaki telewizor 4K kupić?

 

Dodane: 2019-08-12