Wciąż szukamy urządzeń, które ułatwią nam wykonywanie codziennych obowiązków. W wielu domach zmywarka zastępuje ręczne zmywanie naczyń, elektryczna suszarka pozwala wyjąć ubrania gotowe do założenia, a automatyczny odkurzacz sam zbiera brud z podłóg. Pora na odczarowanie prasowania, które dla wielu osób jest prawdziwą zmorą. Nierzadko sterta ubrań powiększa się w zaskakującym tempie, a żaden z domowników nie garnie się do jej zmniejszenia.

Na szczęście i na to znalazł się sposób. Nowoczesne żelazka potrafią o wiele więcej niż ich poprzednicy. Na rynki wkroczyły też inne urządzenia ułatwiające prasowanie: stacje parowe i parownice, czyli inaczej steamery do ubrań. Czym się różnią, jakie posiadają funkcje i w końcu – które z nich warto wybrać na swojego pomocnika?

kobieta

Generator pary, czyli stacja parowa

Stacja parowa, nazywana też generatorem pary, to urządzenie, w skład którego wchodzą dwa elementy – żelazko i zewnętrzna stacja parowa. Na czym polega działanie tych sprzętów? Stacja ma za zadanie generować parę, która wytwarza się przez podgrzanie do odpowiedniej temperatury wlanej do niej wody. Dzięki temu samo żelazko jest pozbawione ciężkiego pojemnika na wodę, co znacznie ułatwia prasowanie. Para trafia do niego ze stacji przez gruby przewód.

Co więcej, niewielka waga urządzenia pozwala na prasowanie w pionie. W ten sposób pozbędziesz się zagnieceń z sukienek z delikatnych tkanin, marynarek, a także większych powierzchni, np. wiszących już firan i zasłon.

 

Kiedy sprawdzi się żelazko ze stacją parową?

Generator pary to wybór przede wszystkim dla osób, które prasują dużo i często. Jeśli podczas rozwieszania prania pilnujesz, by było one maksymalnie rozprostowane, a deskę do prasowania rozkładasz maksymalnie kilka razy w miesiącu, prawdopodobnie równie dobrym wyborem będzie dla Ciebie tradycyjne żelazko lub parownica do ubrań, o której działaniu przeczytasz poniżej.

Jeżeli natomiast prasowanie zajmuje Ci znaczną część czasu lub np. posiadasz dzieci, warto przemyśleć zakup stacji parowej. Co dzięki niej zyskasz?

Oszczędność czasu

Oczywistą korzyścią jest oszczędność czasu. Wydmuch pary ze stacji parowej jest zdecydowanie większy niż w przypadku tradycyjnego żelazka. Dlatego też urządzenie szybciej radzi sobie z zagnieceniami. Dużą różnicę można zauważyć szczególnie przy trudnych do rozprasowania materiałach, np. na delikatnych, lnianych lub wręcz przeciwnie – grubych tkaninach, takich jak jeans.

Pozbycie się zarazków

Generator pary warto kupić również wtedy, gdy chcesz mieć gwarancję pozbycia się z ubrań wszelkich bakterii i drobnoustrojów. Żelazko ze stacją parową radzi sobie z tym doskonale dzięki nagrzaniu wody do wysokiej temperatury. Z tego względu na zakup urządzenia decydują się rodzice małych dzieci, którzy chcą mieć pewność, że ubranka będą nie tylko idealnie wyprasowane, ale też wolne od zarazków. Stacja parowa ułatwi więc też życie alergików.

Profesjonalne użycie

Stacje parowe wybierają nie tylko osoby prasujące ubrania w domu. Urządzenie jest też coraz częstszym wyposażeniem miejsc takich jak zakłady krawieckie, ale też wszystkie inne profesje zajmujące się dbaniem o odzież. Mocny strumień pary pozwala na ekspresowe odświeżenie ubrań i pozbycie się zagnieceń, nawet przy dużej liczbie ubrań wymagających wyprasowania. Parą można potraktować również ubrania wierzchnie, np. płaszcze czy marynarki.

 

Stacja parowa – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

Co jest najważniejsze w przypadku stacji parowej? Ceny urządzeń wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jaka jest więc różnica pomiędzy poszczególnymi modelami i na które funkcjonalności zwrócić szczególną uwagę?

Moc.

Jeden z najważniejszych parametrów w przypadku większości urządzeń domowych. Od mocy stacji parowej zależy czas, po jakim sprzęt będzie gotowy do pracy od momentu włączenia. Najlepiej jest szukać generatorów pary o mocy co najmniej 2200 W.

Zbiornik na wodę.

A dokładniej jego pojemność. Stacje najczęściej wyposaża się w zbiorniki o pojemności od 1,5 do 2 litrów. Im więcej wody zmieści się w zbiorniku, tym dłuższe prasowanie bez jego uzupełniania będzie możliwe.

Ciśnienie pary.

To od niego uzależnione jest prawidłowe działanie sprzętu. Im wyższa wartość ciśnienia, tym bardziej komfortowe będzie prasowanie. Na rynku znajdziemy urządzenia generujące parę pod ciśnieniem od 3 do 8 barów.

Strumień pary.

Ten czynnik określa ilość pary emitowaną przez sprzęt w ciągu jednej minuty. Wyższa częstotliwość wyrzutu pary równa się szybszemu wyprasowaniu ubrania , ponieważ to właśnie intensywne uderzenia pary oczyszczają tkaninę i rozprostowują ją. Warto wybrać model generujący co najmniej 100 gram pary na minutę.

Dodatkowe funkcje.

Kupując stację parową warto zwrócić uwagę również na opcjonalne elementy, które – choć nieobowiązkowe – mogą sprawić, że prasowanie będzie jeszcze łatwiejsze, a wręcz… przyjemne! Co posiada idealny generator pary?

1. Prasowanie w pionie. Chociaż w tę funkcję wyposażono zdecydowaną większość żelazek ze stacją parową, upewnij się, że interesujący Cię model ją posiada. W ten sposób uprasujesz delikatne tkaniny, a także powieszone już zasłony i firany.

2. Możliwość użycia wody kranowej. To coraz częściej spotykana opcja nie tylko w przypadku żelazek, ale również generatorów pary. Ta funkcja pozwoli Ci zrezygnować z kupowania wody destylowanej. Jednocześnie będziesz mieć pewność, że urządzenie nie będzie narażone na osadzanie się kamienia.

3. Samooczyszczanie. Funkcja często powiązana z poprzednią. Samooczyszczanie powoduje udrożnienie kanalików parowych i usunięcie osadzonego w nich kamienia.

4. Automatyczny dobór temperatury. Nie zawsze wiemy, jaka temperatura będzie odpowiednia do danej tkaniny. Funkcja automatycznego dopasowania temperatury sprawi, że ubranie nigdy nie zniszczy się podczas prasowania.

steamer

Parownica do ubrań – kiedy będzie lepszym wyborem?

Niektórzy kupujący mylą stacje parowe z parownicami do ubrań. Nietrudno o pomyłkę, jednak tych określeń nie można stosować zamiennie. Parownica do ubrań, nazywana też steamerem, to inny sprzęt. Nie zawsze zastąpi on żelazko, ale może uzupełnić jego działanie.

Czym jest steamer do ubrań? To niewielkie (mniejsze od generatora pary) urządzenie, które kształtem może przypominać ssawkę od odkurzacza. Parownica jest wyposażona w zbiornik na wodę, zamocowany w rączce. Podobnie jak w przypadku stacji parowej, tutaj również wysoka temperatura generuje parę, a ta rozprasowuje drobne zagniecenia i odświeża odzież. Parownicy używa się w pozycji pionowej, tak więc nie jest potrzebna deska do prasowania, a jedynie ubrania np. powieszone na wieszakach.

 

Zalety parownicy do ubrań

- Szybkość użycia – nie musisz rozkładać deski do prasowania, a jedynie rozprasować zagniecenia przed samym wyjściem,

- Poręczność – steamer to lekkie urządzenie, którego można używać zarówno w domu, jak i w podróży. Nie zajmuje dużo miejsca i jest prosty w użyciu,

- Dezynfekowanie ubrań – parownica oprócz prasowania zabija drobnoustroje i bakterie, co jest ważne szczególnie w przypadku dzieci i alergików,

- Usuwanie brzydkiego zapachu – silny podmuch pary ma też możliwość usuwania zapachów z tkanin. Steamera możesz użyć do pozbycia się zapachu tytoniu lub nieprzyjemnej woni, gdy wyjmujesz płaszcz z szafy po kilku miesiącach.

Wady parownicy do ubrań

- Słabsza wydajność niż stacja parowa lub żelazko – niestety, żelazka lub generatora pary nie da się zastąpić parownicą. Ma mniejszą wydajność i trudno jest nią wyprasować całą górę ubrań po praniu,

- Niewielki zbiornik na wodę – większość modeli wyposaża się w niezbyt duże pojemniki, przez co konieczne jest częste uzupełnianie wody.

zelazko

Stacja parowa, parownica czy żelazko?

Wybór nie jest prosty, bo każde z tych urządzeń ułatwia życie na swój sposób. Żelazko pozwala sprawnie wyprasować wiele ubrań, generator pary umożliwia prasowanie w pionie nawet grubych materiałów, a parownica szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i odświeżyć odzież. Jeżeli często, nawet kilka razy w tygodniu, stajesz przy desce do prasowania – wybierz żelazko (tutaj dowiesz się jak wyczyścić żelazko). Stacja parowa sprawdzi się, jeśli prasujesz nieco rzadziej, a także chcesz robić to maksymalnie sprawnie. Z kolei parownica zawsze będzie dobrym dodatkowym wyborem. Z nią pozbędziesz się zagnieceń przed samym wyjściem, a po powrocie – usuniesz brzydkie zapachy z odzieży.

Dodane: 2019-01-03