Funkcjonalny dom oznacza nie tylko wygodne, ale również szybkie wykonywanie domowych obowiązków. Pranie należy do tych mniej lubianych – nie tylko składa się z kilku etapów, ale także wymaga sporo miejsca na rozstawienie tradycyjnej suszarki. Jeśli w domu znajduje się specjalne pomieszczenie, pranie i suszenie nie będą uciążliwe. Posiadaczom mniejszych przestrzeni przyda się jednak suszarka do prania. Ranking najlepszych modeli przygotowany w naszym poradniku pomoże Ci podjąć decyzję, jaką suszarkę bębnową wybrać.

ranking suszarek do prania

Jak działa suszarka do ubrań?

Bębnowa suszarka do prania pozwala wysuszyć wilgotne ubrania w znacznie krótszym czasie, niż susząc je w tradycyjny sposób. Nie musisz rozstawiać całej instalacji do suszenia, która w niewielkim mieszkaniu może znacząco utrudnić korzystanie z jednego z pomieszczeń. Teraz bowiem ubrania wysuszysz w podłączonym na stałe urządzeniu wielkości pralki. O tym, jak działa konkretny model, decyduje jego budowa. Jakie suszarki znajdziemy w sklepach?

suszarki kondensacyjne

Tego rodzaju urządzenie nie wymaga podłączenia do wentylacji. Oznacza to, że możesz je umieścić w łazience, w której nie ma już miejsca na dodatkową instalację. Wilgotne tkaniny podgrzewają się wewnątrz bębna, a w miarę upływu czasu wyparowuje z nich woda. Para skrapla się do znajdującego się wewnątrz suszarki pojemnika, który po każdym użyciu należy opróżnić.

suszarki ewakuacyjne

W tym wypadku suszarka do działania potrzebuje ujścia wentylacyjnego. Jest ono niezbędne, ponieważ urządzenie, po wysuszenia prania za pomocą ciepłego powietrza, odprowadza wilgoć na zewnątrz. Otwór wentylacyjny umożliwia odprowadzenie wilgotnego powietrza również poza pomieszczenie. Suszarki ewakuacyjne są mniej wymagające w eksploatacji – po wybraniu programu i uruchomieniu sprzętu nie musisz o niczym więcej pamiętać.

Parametry istotne podczas wyboru suszarki

Decydując się na suszarkę bębnową, zwróć zatem uwagę na budowę pomieszczenia, w którym zamierzasz ją umieścić. Jednak wybierając suszarkę pamiętaj o:  

pojemności bębna

Od niej zależy, ile prania na raz będziesz w stanie wysuszyć. Dlatego weź pod uwagę przede wszystkim średnią ilość prania w Twoim domu. Pamiętaj jednak, że suszarki nie można załadować do pełna – jeśli ubrań będzie za dużo, nie dosuszą się.

suszarka do prania ranking

programach

Automatyczna suszarka bębnowa, podobnie jak pralka, w zależności od modelu wyposażona jest w większą lub mniejszą liczbę programów. Dzięki temu szybko i wygodnie ustawisz odpowiedni tryb pracy sprzętu. Urządzenie może posiadać programy do suszenia różnego rodzaju tkanin, ubrań sportowych czy przyspieszony tryb dla żyjących w biegu. Ciekawą funkcją jest również odświeżanie – wykorzystasz je w przypadku ubrań, które nie wymagają prania.

dodatkowych funkcjach

Zależy Ci na nowoczesnym wyposażeniu domu? Szukaj sprzętu AGD uzupełnionego o przydatne funkcje. Podstawą w takiej sytuacji jest elektroniczne sterowanie i wyświetlacz. Dzięki nim urządzenie zaprogramujesz za pomocą wygodnych przycisków oraz będziesz mieć lepszą kontrolę na procesem suszenia. Jeśli nie lubisz prasowania, szukaj suszarki z funkcją eliminowania zagnieceń. Sympatykom nowinek technologicznych polecamy natomiast suszarki sterowane za pomocą aplikacji w smartfonie, która pozwoli Ci uruchomić urządzenie bez wstawania z kanapy.

Ile prądu zużywa suszarka do ubrań?

Przy zakupie nowego sprzętu domowego pytanie o zużycie energii pojawia się bardzo często. W końcu jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję jest, obok ceny, koszt użytkowania. Suszarki bębnowe i tradycyjne trudno porównać pod tym względem. A kolejny sprzęt elektroniczny zawsze podwyższy rachunek za prąd. Co zrobić, kiedy zakup suszarki bębnowej jest niezbędny, ale zależy nam również na tym, by wzrost kosztów energii był jak najmniejszy?

- Wybierz sprzęt o wysokiej klasie energetycznej. Nasz ranking suszarek do prania zawiera produkty klasy A, A+ oraz A++. Im więcej plusów, tym większa oszczędność energii podczas suszenia.

- Zdecyduj się na droższą suszarkę z pompą ciepła, która ze względu na swój sposób działania zużywa mniej energii do podgrzania powietrza wewnątrz bębna.

- Pamiętaj o tym, by suszyć największą możliwą ilość ubrań. Nie uruchamiaj suszarki, jeśli do wysuszenia masz tylko kilka T-shirtów.

Najlepsza suszarka do prania - ranking TOP 9

By ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy zestawienie 8 najpopularniejszych modeli. Który z nich znajdzie się w Twojej łazience?

Miejsce 9.: Siemens WT45W561

Na ostatnim miejscu ulokowała się suszarka marki Siemens. Urządzenie wyposażono w pompę ciepła, dzięki której ograniczysz koszty energii potrzebnej do suszenia mokrego prania. Roczne zużycie energii przy standardowym wykorzystaniu wynosi 258 kWh, co przy obecnej cenie prądu kosztować będzie około 150 zł. Suszarka ma wsad o pojemności 9 kg oraz umożliwia wybór spośród aż 18 automatycznych programów, przeznaczonych do różnego rodzaju tkanin.

Miejsce 8.: Gorenje DA82IL

Suszarka marki Gorenje do pracy wykorzystuje powietrze o jonach ujemnych, które ograniczają gniecenie się ubrań w bębnie urządzenia. Ponadto jony oczyszczają materiał z alergenów oraz zapachu dymu. Z wysuszonych w proponowanym urządzeniu ubrań i pościeli bez obaw mogą więc korzystać osoby cierpiące na alergię. Suszarka wyposażona została w pompę ciepła, co pozwala ograniczyć zużycie energii w trakcie pracy.

Miejsce 7.: Amica AWD 82 LCWH

Na kolejnym miejscu wylądowała suszarka kondensacyjna marki Amica o klasie energetycznej A++. Roczne zużycie energii tego sprzętu to 235 kWh. To pompa ciepła ogranicza pobór energii i umożliwia zmniejszenie rachunków za prąd. Maksymalny wsad to 8 kilogramów – pamiętaj jednak, że dla efektywnego suszenia urządzenie powinno się ładować do połowy.

Miejsce 6.: Indesit YT M11 82K RX EU

Na szóstej pozycji umieściliśmy sprzęt marki Indesit. Urządzenie działa na zasadzie kondensacji, dzięki czemu z łatwością zainstalujesz je w łazience lub kuchni bez dodatkowego łącza wentylacyjnego. Klasa energetyczna suszarki to A++, a roczne zużycie energii wynosi 234 kWh. Poziom generowanego przez sprzęt hałasu sięga 65 dB, jest zbliżony do poziomu głośności odkurzacza.

Miejsce 5.: Electrolux EW8H358SP

W suszarce marki Electrolux również umieszczono pompę ciepła. Producent zainstalował też silnik inwektorowy, dzięki czemu sprzęt pracuje ciszej niż przy użyciu tradycyjnej technologii. Wśród opcji dodatkowych znajdziesz kilka programów przeznaczonych do suszenia delikatnych materiałów. Outdoor Programme pozwala natomiast przywrócić wodoodporność odzieży przeznaczonej do użytku zewnętrznego. Wszystko to przy zużyciu 235 kWh rocznie.

Miejsce 4.: Bosch WTW 876K0PL

Tuż za podium znajdziemy suszarkę Bosch o klasie efektywności A+++. Dzięki pompie ciepła jej roczne zużycie energii wynosi tylko 177 kWh. Producent gwarantuje ciche suszenie bez drgań i wibracji, co szczególnie docenią osoby pracujące w domu oraz rodzice małych dzieci. Samoczyszczący się kondensator ułatwia konserwację sprzętu, system automatycznego oczyszczania uruchamia się po każdym użyciu.

Miejsce 3.: Whirlpool FT D 8X3WS EU

Suszarka Whirlpool nie bez powodu ulokowała się na podium. Przy rocznym zużyciu energii 175 kWh oraz hałasie generowanym na poziomie 64 dB sprzęt posiada aż 11 programów. Umożliwiają one automatyczne dostosowanie ustawień do różnego rodzaju tkanin, takich jak bawełna, jedwab czy splot syntetyczny. Ustawienia dostosujesz też pod kątem rodzaju garderoby – sportowej, koszul, jeansów czy koszul. Obsługa urządzenia jest zatem łatwa i szybka.

Miejsce 2.: Samsung DV90 N62632 W

Znajdująca się na drugim miejscu suszarka Samsung wyposażona została w silnik inwektorowy oraz pompę ciepła. Te udogodnienia sprawiają, że urządzenie jest energooszczędne i ciche. Roczne zużycie energii wynosi 194 kWh, a poziom hałasu – 63 db. Czujniki znajdujące się wewnątrz bębna pozwalają na optymalne dopasowanie czasu pracy i zużycia prądu do poziomu wilgotności prania.

Miejsce 1.: Beko DH8634GX

Liderką naszego rankingu została suszarka firmy Beko. Klasa energetyczna A+++ gwarantuje roczne zużycie energii na poziomie 176 kWh. Dodatkowym udogodnieniem obniżającym koszty prądu jest pompa ciepła. Suszarka Beko posiada programy, dzięki którym automatycznie dopasujesz najlepsze ustawienia dla bardziej wymagających tkanin. Korzystanie ze sprzętu ułatwiają również drzwi o średnicy 38 cm oraz program Daily, umożliwiający wysuszenie 4 kg prania w godzinę.

 

Wygodny i funkcjonalny dom? Sprawdź nasze poradniki:

Suszarka i pralko-suszarka – czy warto mieć w domu sprzęt do automatycznego suszenia?

Jaką pralkę kupić? Kompleksowy poradnik

 

Dodane: 2019-11-06