Jakie są najczęstsze problemy z włosami? Klientki salonów skarżą się głównie na wypadające, puszące się, matowe i trudne w układaniu włosy. Niestety, bywa, że gdy chcą uratować fryzurę u profesjonalisty, jest już za późno, a włosy nadają się jedynie do drastycznego skrócenia. Okazuje się, że większość kłopotów z włosami pomoże naprawić ich właściwa, dobrze dobrana pielęgnacja. Sprawdź, jaka suszarka do włosów zadba o Twoją fryzurę i jak prawidłowo suszyć włosy, żeby zachowały swój blask i były prawdziwym powodem do dumy.

dziewczyna-na-sniegu

Dlaczego włosy są w słabej kondycji?

Zły wygląd włosów może mieć przeróżne przyczyny. Zła dieta, stres, niedobory mikroelementów, nietrafione kosmetyki, a nawet zmiana pory roku – to wszystko może mieć wpływ na zwiększoną łamliwość i wypadanie włosów. Na bardziej złożone problemy pomoże jedynie wizyta u dermatologa. Wiele jednak można zdziałać przez wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji. Jak możesz pomóc swoim włosom, stosując domowe metody?

Wypadanie włosów

Każdy z nas traci średnio około 100 włosów dziennie. Nie martw się, jeśli zauważysz więcej wypadających kosmyków po kąpieli czy przeczesaniu włosów – to całkowicie normalne. Jeżeli jednak problem się nasila, możesz zastosować codzienny masaż skóry głowy, który pobudzi cebulki do działania. Przyjrzyj się też swojej diecie. Być może brakuje w niej miejsca na owoce, warzywa czy białko.

Puszenie włosów

W tym przypadku przyczyn problemu może być kilka. Włosy mogą wyglądać na przesuszone m.in. przez ich zbyt intensywne osuszanie ręcznikiem po umyciu, kontakt z ubraniami (głównie jesienią i zimą) lub nieodpowiednią stylizację. Jeśli zły stan włosów obserwujesz głównie po przebudzeniu, możesz zainwestować w jedwabną poszewkę na poduszkę, której gładka powierzchnia nie będzie ocierać się o kosmyki. Nigdy nie chodź też spać z mokrymi włosami – to naraża je na zniszczenie.

Stylizacja jak u fryzjera, czyli jak prawidłowo suszyć włosy

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje włosy ułożone samodzielnie nigdy nie wyglądają tak zjawiskowo, jak zaraz po wyjściu od fryzjera? Kluczowa może być w tym przypadku technika stylizacji, której – wbrew obiegowej opinii – nie jest tak trudno się nauczyć. Zobacz, jak ułożyć włosy zarówno na większe wyjście, jak i na co dzień.

Postaw na dobrą suszarkę do włosów – bez niej ani rusz.

Nie warto zgłębiać wiedzy na temat prawidłowego suszenia włosów, jeśli posiadasz sprzęt, który zniszczy Twoją fryzurę. Tego, jak dobrać najlepszą suszarkę do włosów, dowiesz się za chwilę.

Zacznij od kosmetyków do pielęgnacji.

Na rynku znajdziesz mnóstwo kosmetyków (np. w formie sprayu lub serum) zabezpieczających strukturę włosa przed wysokimi temperaturami. Sprawdź, czy w składzie produktu termoochronnego znajduje się alkohol. Działa wysuszająco, dlatego najlepiej z niego zrezygnować.

Nie używaj najcieplejszego nawiewu.

Dobrze, gdyby suszarka posiadała funkcję regulacji temperatury nawiewu. Jeśli ją ma – nigdy nie wybieraj najwyższej temperatury. Może przyczynić się do odparowywania wody z włosów, które w konsekwencji staną się porowate, łamliwe i matowe.

Zachowuj bezpieczną odległość.

Trzymaj suszarkę co najmniej 20 centymetrów od pasm włosów. Osuszaj każde z nich osobno, zaczynając od nasady po końce. W ten sposób wygładzisz zewnętrzną warstwę fryzury, a to na pewno wpłynie na blask włosów. Pamiętaj też, by nie kierować strumienia powietrza zbyt długo w jedno miejsce.

kobieta-suszy-wlosy

Podkreśl skręt suszarką z dyfuzorem

Niestety, nie zawsze będziesz mogła zadowolić się najtańszym modelem suszarki do włosów. Niektóre typy włosów wymagają specjalnego traktowania, bez którego buntują się i nie wyglądają korzystnie. Ta sytuacja dotyczy między innymi posiadaczek loków i fal. Jaka suszarka do włosów kręconych będzie najlepsza?

Do stylizacji fal i loków świetnie sprawdzi się suszarka z dyfuzorem. Dyfuzor to dodatkowa, najczęściej dość duża, nakładka na suszarkę. Posiada otwory, przez które przechodzi powietrze kierowane na włosy, dzięki czemu nawiew nie jest skoncentrowany na poszczególnych pasmach, a rozprasza się na większej powierzchni. Co daje to kręconym włosom? Taki sposób suszenia pozwala wzmocnić i podkreślić skręt, a także nadać objętość włosom, które szybko tracą kształt.

Nie wiesz, jak suszyć włosy dyfuzorem? Nie ma się czego obawiać, bo używanie profesjonalnej suszarki do włosów niewiele różni się od stylizacji domowym sprzętem. Ważne, aby pozwolić pasmom wyschnąć naturalnie. Następnie podziel włosy na kilka sekcji i susz każdą z nich osobno. Suszarkę z dyfuzorem powinno się trzymać blisko skóry głowy, co najważniejsze – nieruchomo. Nie wykonuj dyfuzorem takich ruchów, jak w przypadku standardowej suszarki. Każda z sekcji włosów powinna być sucha w 1-3 minuty (w zależności od mocy suszarki i grubości włosów). Aby zamknąć łuski włosów, przez ostatnie kilkanaście sekund obniż temperaturę nawiewu, jeśli Twoja suszarka posiada taką funkcję.

 

Czy profesjonalna suszarka do włosów to jedyne wyjście?

Możesz odnieść mylne wrażenie, że jedynie profesjonalna suszarka do włosów pomoże Ci wyczarować fryzurę jak z salonu. Fakt, funkcje sprzętu mają tu pierwszorzędne znaczenie, ale nawet dość tania suszarka wystarczy, żeby Twoje włosy były lśniące i zdrowe. Większość producentów dba o to, by nawet sprzęty do domowego użytku posiadały szereg funkcji, które ułatwią stylizację. Na jakie właściwości suszarki do włosów zwrócić uwagę przed jej zakupem?

1. Waga. Profesjonalne suszarki do włosów bywają ciężkie. Jeśli często podróżujesz, być może lepszym wyborem będzie produkt z niższej półki cenowej, którego przewagą jest niewielka waga.

2. Moc. To jeden z podstawowych parametrów, które mają znaczenie przy wyborze suszarki. Im większa moc, tym szybciej wysuszysz włosy.

3. Regulacja temperatury. Zimny nawiew powietrza będzie przydatny, jeśli masz problemy z przesuszonymi włosami. Niska temperatura wygładzi fryzurę.

4. Jonizacja. To dodatkowa funkcja, która pomoże Ci w walce z elektryzującymi się włosami. Ujemne jony zamykają łuski włosa i nadają fryzurze blasku.

W odpowiedniej stylizacji włosów może pomóc Ci również suszarko-lokówka. Jak wybrać suszarko-lokówkę dowiesz się z naszego artykułu. Taki sprzęt sprawdzi się m.in. wtedy, gdy lubisz mieć proste włosy, ale chcesz zrezygnować z używania prostownicy. Pomoże też podwinąć końcówki i stworzyć fryzurę jak od fryzjera.

Dodane: 2018-12-16