Decydując się na zakup telewizora, stajemy obecnie przed koniecznością dokonania wielu wyborów. Pod uwagę warto wziąć nie tylko cenę, ale też technologiczne możliwości sprzętu. W naszym poradniku postaramy się wyjaśnić, czy warto zdecydować się telewizor z HDR. Co to jest? Jak wpływa na odbiór obrazu? Jakie wymagania musi spełniać nagranie, byś mógł cieszyć się możliwością odbioru obrazu w standardzie HDR? Podpowiadamy również, jaki telewizor do 3000 złotych z HDR wybrać.

telewizor hdr

Co to jest HDR w tv?

Pod skrótem HDR kryje się sformułowanie High Dynamic Range, które można przetłumaczyć jako „szeroki zakres dynamiczny”. W praktyce HDR to cecha matrycy, która sprawia, że różnica pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi punktami na ekranie jest bardziej widoczna niż w telewizorach pozbawionych funkcji HDR. Widz dostrzeże działanie HDR w żywszych kolorach, bardziej wyrazistym kontraście oraz naturalnie wyglądającym obrazie.

W jakich sytuacjach HDR będzie najbardziej wspomagało odbiór obrazu? Sceny z jasnymi punktami na ciemnym tle będą wyraźniejsze oraz bardziej realistyczne dla oka widza.

Standardy HDR – znaczenie i zastosowanie

Zastanawiasz się, jaki telewizor do 3000 zł z szerokim zakresem dynamicznym wybrać? Przed zakupem zapoznaj się z terminami określającymi właściwości tej cechy ekranu. Wśród sprzętów dostępnych w sklepach RTV wyróżnić można 4 najważniejsze standardy HDR:

HDR10 – format najczęściej występujący w telewizorach, który wykorzystuje kodowanie 10-bitowe, charakteryzujące się stosunkowo wysokim odwzorowaniem kolorów, nagrania w tym formacie dostępne są na płytach Blu-Ray;

HDR10+ – rozszerzenie formatu HDR10, będące wynikiem współpracy marek Samsung i Panasonic oraz studia 20th Century Fox. Cena telewizora z HDR10+ nie różni się od urządzenia z formatem podstawowym, należy jednak pamiętać, że HDR10+ nie jest obsługiwany przez płyty Blu-Ray.  

Dolby Vision – format nieco bardziej zaawansowany od HDR10, wykorzystujące kodowanie 12-bitowe. Poprawia wyrazistość obrazu, ale zwiększa cenę sprzętu;

HLG – format dostosowany do transmisji na żywo.

Telewizor z HDR – funkcjonalności, które ucieszą graczy

Zastanawiasz się, jaki telewizor do PS4 sprawdzi się najlepiej? Telewizor z HDR to odpowiedni wybór dla zapalonego gracza, jednak do odbioru obrazu w wysokiej jakości niezbędne są też dodatkowe funkcje. Jeśli chcesz mieć możliwość korzystania ze wszystkich zalet HDR podczas rozgrywki, wybierz telewizor wyposażony też w:

pełne podświetlenie – alternatywą wobec niego jest podświetlenie krawędziowe, jednak tylko pełne podświetlenie gwarantuje prawidłowe działanie HDR;

rozdzielczość 4K Ultra HD – by docenić działanie HDR, należy je zauważyć, a najbardziej widoczne będzie w rozdzielczości 3840×2160 pikseli;

złącze HDMI – niezbędne podczas odtwarzania obrazu z nośnika innego niż płyta.

Treści HDR – skąd je brać?

Aby móc cieszyć się obrazem w standardzie HDR potrzebujemy nie tylko telewizora, który obsługuje ten format. Niezbędne są do tego również treści zarejestrowane w odpowiedniej jakości. Gdzie je znaleźć?

Płyty Blu-Ray

Ruchome nośniki, na których dzisiaj można znaleźć filmy czy seriale, to głównie płyty DVD i Blu-Ray. Te drugie umożliwiają zapis obrazu w formacie HDR. Należy jednak pamiętać o tym, żeby dobrać odtwarzacz, ponieważ standardowy odtwarzacz DVD nie odczyta zapisu Blu-Ray. Sama cena Blu-Ray może natomiast odstraszyć – koszt płyty z dwugodzinnym filmem może wynosić nawet 150 złotych.

Portale streamingowe

Ogromnym ułatwieniem dla kinomaniaków jest rosnąca popularność portali, umożliwiających dostęp do wysokiej jakości materiałów w cenie miesięcznego abonamentu. Netflix udostępnia swoje materiały w standardzie HDR. W ten sposób masz możliwości oglądania nagrań w wysokiej jakości bez konieczności kupowania dodatkowego wyposażenia. W tym wypadku poza odpowiednim telewizorem potrzebujesz tylko dobrego łącza internetowego.

Jaki telewizor do 3000 zł z HDR? Nasze propozycje

Dla ułatwienia wyboru najlepszego telewizora przygotowaliśmy również wybór najciekawszych modeli telewizorów z funkcją dynamicznego obrazu. Który znajdzie się w Twoim salonie?

Skymaster 55SUA2525 UHD AndroidTV

Matryca wykonana w technologii LED, przekątna 55 cali i standard 4K ultra HD – wszystko to sprawia, że proponowany model umożliwia odbiór obrazu w zaskakująco dobrej, jak na tę cenę sprzętu, jakości. Funkcjonalności świetnie współpracują z funkcją dynamicznego obrazu. Telewizor umożliwia również korzystanie z kompatybilnego z systemem Android Smart TV, dzięki czemu bez najmniejszego problemu połączysz się z ulubionymi serwisami streamingowymi.

Manta 55LUA69 UHD Smart TV

Dostępna w proponowanym modelu funkcja Smart TV umożliwia połączenie się z serwisami dostępnymi online. Oznacza to, że w każdej chwili masz dostęp do bogatej biblioteki filmów i seriali. Zgodność ze standardem 4K Ultra HD oraz matryca LED gwarantują natomiast wysoką jakość odtwarzania materiałów. Urządzenie może łączyć się z dodatkowymi akcesoriami za pomocą technologii Bluetooth oraz przy pomocy wejścia HDMI.  

THOMSON 55UD6306 UHD SmartTV

Urządzenie marki Thomson to możliwość odtwarzania jakościowych nagrań zamknięta w prostej, minimalistycznej formie. Zastosowana tutaj technologia 4K Ultra HD daje, w połączeniu ze standardem HDR, wyraziste kolory oraz wysoki kontrast. Zobaczysz to na obrazie czterokrotnie bardziej wyrazistym niż w przypadku telewizorów Full HD. Doświadczenia wzbogaca również możliwość odtwarzania dźwięku w technologii Dolby Audio.

TOSHIBA 55V5863DG UHD

Wśród telewizorów marki Toshiba z funkcją HDR na uwagę zasługuje model, który poza standardem HDR10 może się poszczycić głośnikami Onkyo. Dzięki nim emitowany dźwięk będzie czysty i wyrazisty zarówno w dialogach, jak i muzyce. Projektanci zadbali o dobrą słyszalność niezależnie od miejsca, w którym znajduje się słuchacz. W trosce o środowisko Toshiba umożliwia również zwiększenie wydajności elektrycznej, co ma wpływ na emisję dwutlenku węgla.

SAMSUNG UE55RU7092U UHD

Co w przedziale do 3000 złotych proponuje natomiast Samsung? Poza wyrazistymi kolorami i precyzją detalu, model umożliwia bezprzewodowe łączenie się z pozostałymi urządzeniami. Może stać on się częścią „inteligentnego domu”, zarządzanego wygodnie z aplikacji w smartfonie. W zestawie znajdziesz także jeden pilot, umożliwiający sterowanie wszystkimi urządzeniami audio i video, obsługującymi funkcję Smart Hub.

LG 55UM7400 UHD Smart TV

Koreański producent RTV proponuje sprzęt, który doskonale sprawdzi się w jasno oświetlonych przestrzeniach. Szerokie kąty widzenia gwarantują wygodne oglądanie niezależnie od umiejscowienia widza. Opisywany model dobrze odwzorowuje kolory, w tym wyrazisty kontrast, widoczne na obrazie o wysokiej rozdzielczości. Technologia Active HDR pozwala korzystać ze zróżnicowanych źródeł, ponieważ poza popularnym HDR10 dekoduje również format HGL10. Oprogramowanie urządzenia jest kompatybilne z systemami AirPlay, 2, Home Kit oraz Google Assistant. Wbudowane menu dostępne jest też w języku polskim.

PHILIPS 55PUS6804 UHD

Jedyny model o jasnej stylistyce ramy wśród urządzeniu umieszczonych w naszym zestawieniu. Srebrna obudowa wykonana z aluminium będzie świetnie prezentować się w minimalistycznych, jasnych wnętrzach, jednak nie jest to jedyna zaleta wybranego telewizora. Tak jak w pozostałych przypadkach, standard HDR wspomagany jest tutaj przez rozdzielczość 4K UltraHD. Odbiór obrazu wspomagany jest dodatkowo przez funkcję Ambilight, czyli oświetlenie LED, dopasowujące się do kolorów wyświetlanych na ekranie. Dzięki tej sztuczce widz odnosi wrażenie, że obraz „wychodzi” poza ramy urządzenia. Technologia Philips Pixel Precise zapewnia natomiast płynność ruchu, przy jednoczesnym zachowaniu pełni ostrości obrazu.

 

Szukasz innych urządzeń, przydatnych podczas domowych seansów filmowych? Sprawdź nasze poradniki:

Jaki telewizor 4K kupić?

Co wybrać – soundbar czy kino domowe?

Soundbar – co to jest i jak go wybrać?

Jakie kino domowe wybrać?

Dodane: 2019-12-30