W ostatnich latach smog jest ważnym tematem, zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Władze wielu metropolii podejmują walkę z zanieczyszczeniem powietrza, propagując komunikację miejską i dopłacając do wymiany nieekologicznych domowych pieców opalanych węglem i drewnem (niestety często również śmieciami). Główna przyczyna powstawania smogu w miastach to wspomniane piece, używane przed wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Na ulicach miast można się przed nim ochronić zakładając specjalną maskę z filtrem. Wnętrza naszych domów mogą mieć niestety tak samo zanieczyszczone powietrze, jak miejskie ulice. Co możemy zrobić, żeby ochronić siebie i swoją rodzinę przed spędzaniem czasu w tak szkodliwych warunkach?Postaw na sprawną wentylację i rośliny

Jeśli nie posiadasz wielu roślin, koniecznie rozbuduj swój domowy ogród. Rośliny zielone naturalnie wspomogą oczyszczanie powietrza w domu. Warto także wyposażyć kuchnię w dobry system wentylacji i okap o dużej mocy. Mało kto wie, że podczas smażenia potraw wydzielają się niebezpieczne dla zdrowia substancje i wilgoć, które również zwiększają ryzyko pojawienia się smogu.

Wybierz odpowiedni oczyszczacz powietrza

Dobry oczyszczacz musi być wyposażony w filtr powietrza. Najbardziej skuteczne w wychwytywania cząstek stałych i tym samym polecane dla alergików są oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA. Drugą opcją filtrującą w oczyszczaczu jest filtr z węglem aktywnym, wychwytującym lotne związki organiczne, dym i zapachy. Kolejną funkcją oczyszczaczy jest jonizacja. Za jej sprawą wyemitowane jony ujemne przyczepiają się do pyłków lub dymu, tworząc większe cząsteczki. Mogą one opaść na ziemię lub zostać wyłapane przez filtry powietrza.

Duże czy małe?

Kupując oczyszczacz, weź pod uwagę wielkość pomieszczenia. Jeśli chcesz umieścić go w pokoju dziecka, polecamy modele o zdolności oczyszczania średniej wielkości pokoi - uzbrojony w filtr wstępny, węglowy i HEPA SENCOR SHA 8400WH lub ELDOM WEBBER AP8400, wyposażony w te same filtry oraz dodatkowo w lampę UV-C oraz jonizację. Do oczyszczania całego mieszkania polecamy model BEKO ATP8100 (skutecznie oczyści mieszkanie do 75 m2 powierzchni) lub BEKO ATP9100 do mieszkań o wielkości do 100 m2.

Poziom hałasu

Aby oczyszczacz powietrza nie burzył domowego spokoju, wybierz model, który emituje hałas niższy niż 55 decybeli, czyli wartość przybliżoną do szumu w biurze. Jeśli zależy Ci, żeby całkowicie zapomnieć o dźwiękach wytwarzanych przez urządzenie w czasie pracy, wybierz model ROWENTA PU4010, który pracuje na poziomie jedynie 22 dB, a ponadto wyposażony jest w niezbędny zestaw filtrów: HEPA, węglowy oraz wstępny.

Kiedy włączyć?

Warto monitorować wskaźniki jakości powietrza korzystając z aplikacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o nazwie „Jakość powietrza w Polsce”. Niektóre modele oczyszczaczy, takie jak ROWENTA PU6020, wyposażono w nowoczesne czujniki wykrywające zanieczyszczenia w domu i informujące Cię o jakości powietrza odpowiednim kolorem wskaźnika.

Dodane: 2017-10-26