Wiosenne słońce coraz śmielej zagląda w nasze okna i przypomina, że najwyższy czas przywrócić szybom blask. Ciepłe promienie podkreślają drobiny kurzu, wzbijające się w powietrze przy najlżejszym ruchu zasłon. Najciemniejsze kąty powoli ujawniają swoje tajemnice, odsłaniając niezauważone do tej pory złogi domowego kurzu. Wszystko to sprawia, że coraz intensywniej myślimy o tym, że trzeba wziąć się do wiosennych porządków!

sprzatanie-domu

Planowanie podstawą wzorcowej organizacji

Porządki w domu po kilkumiesięcznym okresie zimowego marazmu to nie lada wyzwanie. Ilość czekającej nas pracy nie musi wcale wynikać z dużego metrażu. Może być tak, że doprowadzenie do idealnego stanu 40-metrowego mieszkania zajmie więcej czasu niż posprzątanie domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Jest to efekt organizacji przestrzeni: na dużej powierzchni łatwiej jest sprawnie operować mopem lub szczotką od odkurzacza. Dokładne wysprzątanie wszystkich kątów mniejszego, ale zastawionego meblami mieszkania wymaga przesuwania ciężkich przedmiotów i nieco nagimnastykowania się. Niezależnie od wielkości Twojego mieszkania podstawą efektywnego sprzątania zawsze będzie dobrze opracowany plan działania.

Co powinien zawierać dobry plan porządków domowych?

Podczas rutynowego, cotygodniowego sprzątania domu pomijamy zazwyczaj dokładne szorowanie fug między kafelkami czy pranie zasłon, bo kto znalazłby na to czas i siłę? Wiosenne porządki są okazją, by wyczyścić dokładnie wszystkie te miejsca, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi.

O czym należy pamiętać, przygotowując plan wiosennych porządków?

    • - Zacznij od dokładnego przyjrzenia się każdemu pomieszczeniu. Rób to w dziennym, jasnym świetle, dzięki niemu łatwiej zobaczysz zapomniane zabrudzenia.
    • - Zastanów się, które miejsca sprzątasz najczęściej, a które zazwyczaj omijasz. Te drugie umieść na górze listy, a mniej priorytetowe, często powtarzane czynności zostaw na koniec.
    • - Zanim przygotujesz cały arsenał środków chemicznych i urządzeń czyszczących, podziel dom na strefy, a na uprzątnięcie każdej z nich przeznacz odpowiednią ilość czasu.
    • - Rozdziel zadania pomiędzy pozostałych domowników i wydrukuj im listy, na których będą mogli odznaczać wykonane zadania.

Przygotowanie planu sprzątania – praktyczne  porady

To, jak często sprzątamy, zależy w dużej mierze od naszego trybu życia. Osoba mieszkająca w pojedynkę zużywa mniej naczyń niż kilkuosobowa rodzina. A para bez dzieci prawdopodobnie odkurza rzadziej niż rodzice raczkujących maluchów.  Poniżej przygotowaliśmy wskazówki, w których znajdziesz bardziej szczegółowe informacje dotyczącego tego, na co warto zwrócić uwagę  sprzątając poszczególne pomieszczenia.

Jakie urządzenia elektroniczne ułatwią Ci posprzątanie domu na wiosnę?

Przedpokój

Przedsionek, sień, wiatrołap - nazwa tego pomieszczenia może się różnić w zależności od części kraju, w której mieszkasz, ale jego funkcja jest wszędzie zbliżona. To pierwsze miejsce, jakie Twoi goście widzą po przekroczeniu progu. Tutaj zazwyczaj znajduje się przestrzeń, w której zdejmuje się obuwie i zmienia się je na kapcie, dlatego warto umieścić w niej mebel do przechowywania butów. W ten sposób unikniesz gromadzenia nadmiernej ilości piasku na korytarzu, a także uniemożliwisz rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów z wnętrza obuwia. Wiosna to również pora, kiedy czas rozstać się z grubymi zimowymi płaszczami, więc w miarę możliwości schowaj je do szafy. Przedtem sprawdź jednak metki i jeśli to możliwe, oczyść je przy pomocy steamera do ubrań (więcej na temat tych urządzeń dowiesz się z naszego poradnika). Bardziej wymagające materiały oddaj w ręce fachowca. 

Salon/pokój dzienny

Dla wielu z nas to miejsce przeznaczone do relaksu w rodzinnymi gronie lub z najbliższymi przyjaciółmi. Salon traktowany jest jako stosunkowo reprezentacyjne pomieszczenie, dlatego staramy się utrzymywać go we względnym porządku. Niestety, czasami ignorujemy gromadzące się w rogach pajęczyny i kłęby kurzu. Nowa pora roku jest świetną okazją na zmiany. Wymieni ciężkie zimowy zasłony i firany, przepierz i schowaj do szafy, a na ich miejsce powieś lżejsze i jaśniejsze. Wnętrze pomieszczenia ożywisz, wstawiając tam świeże kwiaty w wiosennych doniczkach. Jak często czyścisz karnisze i żyrandol? Wiosna to dobry moment, by się do tego zabrać. Pamiętaj, że jedną z najważniejszych zasad jest czyszczenie od góry do dołu: najpierw ściągnij pajęczyny, potem wyszoruj to, co wisi tuż pod sufitem, i stopniowo posuwaj się coraz niżej.

Sypialnia

W tej przestrzeni dedykowanej odpoczynkowi po trudach codzienności również znajdzie się kilka miejsc, którym należy poświęcić więcej uwagi niż zazwyczaj. Podwyższenie średniej temperatury dobowej skłania przede wszystkim do wymiany zimowej pościeli. Przed schowaniem grubej kołdry do szafy dobrze byłoby ją przynajmniej przewietrzyć, a najlepiej oddać do pralni. Kiedy wyjmiesz ją późną jesienią, Twoja ciepła pościel będzie czysta i pachnąca. W sypialni wyczyść dywany. Puchate i miłe w dotyku są miejscem gromadzenia się sierści, kurzu i innych alergenów. Wypierz je przy użyciu odkurzacza z filtrem wodnym lub urządzenia parowego. Jeśli w Twojej sypialni znajduje się garderoba, wykorzystaj okazję i przejrzyj szafę, pozbywając się nienoszonych ubrań.

Sprzęty, które wykorzystasz podczas sprzątania – nasze propozycje:

Kuchnia

Kuchnia jako miejsce, w którym przygotowujemy posiłki, wymaga częstszego i dokładniejszego czyszczenia niż pozostała część domu lub mieszkania. Jednak mimo to nawet tam znajdziemy bardziej wymagające zakamarki, na przykład fugi. Sprzątając kuchnię, pamiętaj, by użyć w tym celu odpowiednich środków chemicznych – na przykład do usuwania zatłuszczonego kurzu, który znajdziesz chociażby na wierzchniej części żyrandoli. W ramach wiosennych porządków wyjmij też wszystkie naczynia z szafek, skontroluj ich czystość oraz umyj dokładnie wnętrza mebli.

Łazienka

Gruntowne sprzątanie łazienki nie powinno nastręczyć wielu trudności, jeśli czyścisz ją w miarę regularnie. Przygotowanie jej na nową porę roku będzie łatwiejsze, jeśli do umycia kabiny prysznicowej użyjesz myjki parowej. Strumień gorącej pary odrywa zabrudzenia od powierzchni i rozpuszcza je, dzięki czemu praca przy jej użyciu staje się szybsza i skuteczniejsza. Sprawdź stan kafelków łazienkowych i jeśli bardzo wyraźnie widać na nich zachlapania, koniecznie dodaj je do swojej to-do listy. Przejrzyj również zapas kosmetyków i wyrzuć te, których termin ważności minął.

Pomieszczenia gospodarcze

Szczęśliwcy posiadający w domu dodatkowe pomieszczenia do przechowywania doskonale wiedzą, jak łatwo doprowadzić w nich do bałaganu. Na co dzień ukryte przez naszym wzrokiem, służą przede wszystkim do gromadzenia rzeczy, z których nie korzystamy zbyt często. Dlatego też nie poświęcamy wiele czasu na zachowywanie w nich idealnego porządku. Nadejście wiosny to świetny moment, by przejrzeć skarby zgromadzone w schowkach i pawlaczach oraz zadecydować, czy rzeczywiście wszystkich potrzebujemy. Po wstępnej selekcji dobrze jest poustawiać przechowywane przedmioty tak, by ułatwić do nich dostęp.

odkurzanie-dywanu

Czy da się polubić sprzątanie?

Co zrobić, żeby wiosenne porządki były przyjemnym wyzwaniem, a nie uciążliwym obowiązkiem?

1. Korzystaj z urządzeń elektrycznych przeznaczonych sprzątania. Zamiast tradycyjnego odkurzacza użyj jego automatycznej wersji – w ten sposób zaoszczędzisz czas, który możesz przeznaczyć na odpoczynek w coraz wysprzątanym salonie. Więcej o różnych rodzajach odkurzaczy przeczytasz na naszym blogu.

2. Brud nie robi się sam, więc przy jego usuwaniu również nie musisz działać w pojedynkę. Poproś o pomoc w sprzątaniu pozostałych domowników, dopasowując zadania do wieku i umiejętności.

3. Nie nadwerężaj się ponad siły. Jeśli wiesz, że czeka Cię spory wysiłek, rozłóż cały proces sprzątania domu na kilka dni. W ten sposób nie wyczerpiesz tak szybko wiosennego zapału.

4. Skończyło Ci się mleczko do czyszczenia? Spokojnie – zaparz kawę, delektuj się jej smakiem, a zużyte fusy wykorzystaj jako ścierkę do usunięcia trudnych zabrudzeń. Nie masz specjalnego środka do mycia piekarnika? Użyj sody oczyszczonej. Zamiast przerywać swoje zajęcie korzystaj ze środków stosowanych przez nasze mamy i babcie. 

A jakie są Wasze triki na przygotowanie się do wiosennych porządków?

 

 

Dodane: 2019-03-06